Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

En Büyük Sağlık Vadisi Sancaktepe’ye Kurulacak

İstanbul ve Ankara’da kurulması planlanan Sağlık Vadisi hakkında konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu konuda bin dönümü geçebilecek bir alandan bahsettiklerini dile getirdi.

yapi.com.tr
En Büyük Sağlık Vadisi Sancaktepe’ye Kurulacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul ve Ankara’da kurulması planlanan Sağlık Vadisi hakkında bilgi vererek, bu konuda bin dönümü geçebilecek bir alandan bahsettiklerini söyledi. Üniversitelerin bulunduğu kavşak noktada, Bilkent, ODTÜ ve Hacettepe’nin olduğu, Bilkent Şehir Hastanesinin de bitişiğinde olan bir alandan bahsettiklerini belirten Bakan Koca, “Özellikle bizim TÜSEB yapımız var. Bu yapı, hem Ar-Ge’yi özellikle de ürün hedefli Ar-Ge’yi fonlamak üzere bir yaklaşım içinde olacak. Yani daha pratik düşünen ama işi ürün noktasında mutlak hedefleyen, gerektiğinde üniversiteleri veya firmaları destekleyen bir Sağlık Vadisi olacak” dedi.

Büyük bir alan var
Star'da yer alan habere göre; ilerleyen dönemde yüzde 50 oranında ilaç, malzeme ve cihazı yerlileştirme noktasındaki hedefle bu vadinin önemli olacağını vurgulayan Bakan Koca, “İstanbul Sancaktepe’de büyük bir alanımız var. Biliyorsunuz orada da ihale süreci başlayan bir şehir hastanemiz söz konusu. Baştan itibaren burayla entegre, daha büyük Sağlık Vadisi’ni orada planlıyoruz. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte bu vadiler yerlileştirme ve millileştirme ile fikri mülkiyet hakkı elde etmek için birçok alanda ilaç, malzeme, cihaz ve aşıda önemli olacak” diye konuştu. Tıbbi cihazların daha hızlı ve uygun fiyata tedarik edilmesi için hayata geçirilecek sağlık market ile ilgili birtakım malzemelerde toplu alım dönemine girdiklerini vurgulayan Bakan Koca, buna özellikle kulak implantından başladıklarını dile getirdi.

Uygun ve yerli cihazlar
Benzer şekilde pil, stent ve kardiyolojiyle ilgili malzemelerin alımıyla ilgili bir çalışmanın içinde olduklarını aktaran Koca, şunları kaydetti: “Sağlık Market’i daha da yaygınlaştırıp, özellikle hem üniversitelerin hatta özel sektörün ve kamunun anlık ihtiyacını karşılayabilir olduğu ve en uygun fiyat, özellikle de yerli olanı tercih etme çerçevesinde bir alım söz konusu olacak. Buna başladık, daha da geliştirmiş olacağız. Biz bunu sadece Türkiye’de tek yerde yapmıyoruz. Birçok ilde e-ihale tarzında bölgedeki küçük olan üreticiyi de kollayan bir yaklaşım içinde ihaleyi planlıyoruz. ‘Birinden alalım, diğerleri devre dışı kalsın’ dediğinizde bir yıl sonra ihaleye gelecek kişi bulmazsınız.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/en-buyuk-saglik-vadisi-sancaktepeye-kurulacak_171844.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!