Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

En Uzun Pist Onda

İstanbul'un 3. havalimanına jumbo jet bile inebilecek.

Gazete Habertürk
En Uzun Pist Onda

İstanbul’a, Atatürk Havalimanı ve Sabiha Göçken’in ardından inşa edilecek üçüncü havalimanında, konvansiyonel boyutlarda aynı anda operasyonlara yanıt verecek, birbirine paralel bağımsız 3500x60 metre boyutlarında iki pist yapılacak. Üçüncü havalimanı, bölgesel ihtiyaçlara göre planlanacak. Havalimanı, uluslararası nitelikte üstyapı tesislerine sahip olacak. Başbakan Erdoğan, bir süre önce Türk Hava Yolları filosuna yeni katılan uçakların teslim töreninde, “İnşallah yakında İstanbul’umuzda üçüncü bir havaalanını da görürseniz buna da şaşmayın. Çünkü şu anda iki tane havalimanı, ihtiyaca cevap vermiyor” diyerek, inşa edilecek havalimanıyla ilgili çalışmalara işaret etti.

Habertürk, Atatürk ve Sabiha Göçken’in ardından 3’üncü havalimanının proje özelliklerine ilişkin ayrıntılara ulaştı.

Yeri için kesin karar verilmedi

Üçüncü havalimanının Silivri’ye inşa edilmesi öngörülüyor. Ancak, bu konuda net bir karar verilmedi. Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, yer seçimi için (alternatifler dahil) mahallinde ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden temin edilen 1/ 5000 ve 1/ 25000 ölçekli haritalar üzerinde çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar ışığında uygun alternatifler ortaya konulacak ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a sunulacak. Yer için son kararı Başbakan Erdoğan’ın vermesi bekleniyor

Atatürk Havalimanı

  • 3000x35 metre boyutlarında iki adet, beton kaplı pist var. Ayrıca, 2600x60 metre boyutunda, beton kaplı bir pist bulunuyor.
  • Atatürk’te, değişik boyutlarda ve çok sayıda taksirut (taksiyolu) bulunuyor. Havalimanında, bir adet 2825x23. 2370x23, 1528x23 ve 2146x23 metre boyutlarında taksiyolu hizmet veriyor.
Sabiha Gökçen Havalimanı

  • Sabiha Gökçen Havalimanı’nda, 06/24 yönünde konumlandırılmış 3000x45 metre boyutunda, beton kaplama pist bulunuyor.
  • Bu pistin kuzey bölgesinde 3000x45 metre genişliğinde paralel taksirut var. Pistin orta merkez hattı ile paralel taksirut merkez hattı arasındaki mesafe 210 metre.
Atatürk Havalimanı pisti yetmediği için uzatılmıştı

Taksirut yolu ‘acil pist’ de olabilecek. Yeni havalimanın özellikleri şöyle:

  • Birbirine paralel iki pist, aynı anda operasyonlara yanıt verecek biçimde inşa edilecek. Her bir pist, 3500x60 metre planlanıyor.
  • İki paralel taksirut inşa edilecek. Taksirut, 3500x45 metre boyutlarında inşa edilecek. Taksirutların, “acil pist” niteliği bulunacak. Buna bağlantılı, küçük boyutlu taksirutlar da inşa edilecek.
  • Gelişime açık ve izleyen dönemlerin de ihtiyaçları dikkate alınacak olan havalimanında, bu çerçevede yolcu ve yük profilini taşıyacak yeterli boyutta apron inşa edilecek.
Havacılık uzmanları, taksirutların genişliğinin önemine işaret ederek, “Airbus A 380 gibi büyük gövdeli uçakların inişleri için genişlik çok önemli. Atatürk Havalimanı’ndaki taksiyolları daha dar. Üçüncü havalimanında, bunun geniş tutuluyor olması bu tür büyük gövdeli uçakların iniş ve kalkışını da kolaylaştıracaktır” dedi.

ETİKETLER: ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/en-uzun-pist-onda_83871.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!