Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

En Yükseğe 999 Yıl için 940 Bin Sterlin

Londra'nın en yüksek projesi olan ve Amerikan Konsolosluğu ile İngiliz İstihbarat Servisi arasında yer alan 180 metre yüksekliğindeki The Tower'ın son 49 dairesi, Türk yatırımcılara sunuldu. Londra Sotheby's Pazarlama Direktörü Russel Taylor; Türklerin Londra'da plan aşamasındaki projeleri değil, bitmiş evleri almayı tercih ettiklerini açıkladı.

yapi.com.tr
En Yükseğe 999 Yıl için 940 Bin Sterlin

Avrupa gayrimenkul sektörünün önde gelen firmalarından St. George PLC tarafından hayata geçirilen ve yüzde 65'i uluslararası yatırımcılara satılan Londra'nın en yüksek projesi The Tower'ın son altı katındaki 49 daire, 999 yıl üst kullanım hakkı ile Türk yatırımcıların beğenisine sunuldu. Dünyanın en varlıklı kişilerine ayrılan son katların inşa edildiği ve 2013 sonunda teslim edilecek proje, Amerikan Konsolosluğu ve İngiliz İstihbarat Servisi'nin arasında yer alıyor. Yatırımın geri dönüşü ise Londra'nın senelik yüzde 3,5-4,5 arasındaki oranını yakalıyor. Harrods tarafından yönetilecek ve Thames Nehri manzaralı 180 metre yüksekliğindeki kulenin tanıtımı için düzenlenen toplantıda; Londra Sotheby's International Realty Pazarlama Direktörü Russel Taylor ve Turkey Sotheby’s International Realty Genel Müdürü Arman Özver, ntvmsnbc'den Seçil Başkaya'nın sorularını cevaplandırdı.

Londra'da evin yeri ve kalitesinin çok önemli olduğunu belirten Taylor; emlak piyasasının çok kötü olduğunu vurgulayarak, merkezde fiyatların arttığını, diğer alanlarda ise düştüğünü ifade etti. Taylor, Türk yatırımcılarla ilgili olarak ise "Türkler bitmiş evleri almayı tercih ediyorlar. Plan aşamasındaki projelere ilgi göstermiyorlar" dedi. 5-6 aydır Ortadoğulu büyük gruplar ve yatırımcılarla görüştüğünü belirten Arman Özver ise Mütakebiliyet Yasası'nın uygulamaya girmesinin beklendiğini dile getirerek "Geçen hafta İran'daydım. Büyük bir potansiyel var ve büyük bir dalga geliyor. Piyasayı ölçüyorlar şu anda ve bekliyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Londra'da The Tower'dan sonra farklı özelliklere sahip ne tür projeler olacak?

R.T: "İnsanlar artık evlerinde herşeyin olmasını istiyorlar. Bu, Londra için çok yeni bir durum. Bu nedenle, inşaat firmaları da projelerini yeni özelliklerle donatmaya zorlanıyorlar. Uluslararası pazar da bunu istiyor. Bölgeye göre istekler ve fiyatlar değişiyor. Ama, insanların yaşamak istedikleri, yüksek kaliteli binalar üretiyoruz. Londra'da yüksek binalar üretilmiyor. Planlama sistemine göre 10-12 katlı binalar üretilebiliyor. Yeni nesil ise daha yüksek katlı binalar istiyor."

İngiliz emlak piyasasının nasıl değerlendiriyorsunuz?

R.T: "Çok kötü. Merkezde fiyatlar artarken, diğer yerlerde düşüyor. Taleple ilgili. İnsanlar Londra'ya gelmek istiyor. Eğitim çok iyi, siyasi olarak güvenli, paranız değerleniyor. Londra’nın merkezinde lüks konut pazarı büyüme hızını kesmiyor. İki yıl önce 15 milyon dolar olan ev, bugün %30 prim yapıyor. Londra'nın dışına çıkınca ise fiyat düşüyor. Evin yeri ve kalitesi önemli o nedenle. "

Londra'ya Türk yatırımcılarının ilgili nasıl?

R.T: "Türkler her yerde. İngiltere'de de yerleşmiş, büyük bir kitle var. Türkler bitmiş evleri almayı tercih ediyorlar. Plan aşamasındaki projelere ilgi göstermiyorlar. İki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesini ve pazarın büyümesini istiyoruz."

Türk yatırımcılara The Tower'da sonra ne sunacaksınız?

R.T: "St. George PLC bundan sonra iki yıl içinde, şehrin merkezinde yeni bir projeye başlayacak. Ancak Türklerin çok ilgisini çeker mi bilmiyorum, Amerikalı bankerlerin daha çok ilgi göstereceğini düşünüyoruz. Londra'nın benzersiz yapılarından biri olacak."

Satışlar başladı mı?

A.Ö: "7 bin kişiye projeyi sunduk. Yoğun bir ilgi var. Ama ön görüşmeyi yaptıktan sonra, projeyi görmek istiyorlar. Ön hazırlık sürecinde, 1+1 ve 2+1 daireler talep gördü. Bir iki hafta içinde satışa döneceğini öngörüyoruz. Zaten toplamda 49 daire var."

Mütekabiliyet Yasası'nın dönüşü nasıl olacak Türkiye'ye?

A.Ö: "5-6 aydır Ortadoğulu büyük gruplarla, yatırımcılar hatta Kraliyet Aileleri ile görüşme halindeyiz. Geçen hafta İran'daydım. Büyük bir potansiyel var ve büyük bir dalga geliyor.  Piyasayı ölçüyorlar şu anda ve bekliyorlar."

İngiliz yatırımcıların İstanbul ile özel olarak ilgilendikleri yerler var mı?

A.Ö: "İngilizlerin genel olarak İstanbul'a ilgileri var. Kişi bazında güney sahilleri ile ilgileniyorlar. Kurum bazında ise konut ve alışveriş merkezi için yatırım yapmak istiyorlar ama şu an için uygulama yok. Orta Avrupa ve Kuzey Avrupa'dan kurumsal anlamda yatırımcılar var. Özellikle alışveriş merkezi yatırımları yapıyorlar. Konut projelerinde ise Avrupalı ve Ortadoğulu yatırımcılar şehir merkezi ile ilgileniyorlar. Ya proje yapmak ya da devam eden projeleri satın almak istiyorlar. Londra'nın 'zone 2' denen bölgesinde merkezdeki fiyat artışı yok. Aynen İstanbul gibi. Şehir merkezi çok kıymetli. Yatırımcılar; Kazak, Rus, Azeri, İranlı, Ortadoğulu ve Avrupalı, İstanbul merkezi tercih ediyorlar. Merkez, biraz daha genişledi tabii. Sütlüce, Seyrantepe, Ayazağa, Kağıthane dahil edebiliriz. Merkezde proje geliştirecek doğru dürüst yer kalmadı."

Sotheby's Türk yatırımcılara The Tower'ın ardından hangi projeyi sunacak?

A.Ö: "Konut projelerini sıfırdan alıp satmak istiyoruz. Yatırımcının satış ve pazarlama departmanı gibi çalışmak istiyoruz, tek yetkili bazda. Hem yurtiçinde, hem yurtdışında bir projeyi komple almak istiyoruz. The Tower'ın sonuna yetiştik. St. George PLC, en az bu kadar değerli bir proje yapacak bölgede ve yine bizimle çalışacaklarını düşünüyorum. İstanbul'dan çok etkilendiler çünkü...

Güney Fransa'da Monako'da bir projeyi kovalıyoruz. Ancak Londra bizim için çok önemli. Çünkü; Avrupa'daki iki şehir şu anda talep görüyor: İstanbul ve Londra. Londra, biraz daha avantajlı; Ruslar ve Uzakdoğu, Londra'yı tercih ediyor. İstanbul'un da şöyle bir avantajı var, yurtdışı yatırımcımız Ortadoğulu. Bizden geçerek Londra'ya da gidebilir. Mütekabiliyet Yasası ile en büyük dalga ise İstanbul'a gelecek. Ayrıca, İstanbul'da 200 dairelik bir projenin komple satışını üstlenmeye çalışıyoruz."

The Tower'de 1000 m2'lik tripleks penthouse

Tavandan yere üç kat camlı pencereler, gökyüzü bahçeleri ve el yapımı İngiliz doğramaları ile tasarlanan The Tower, 225 daireden oluşuyor. Kulede; net 46 m2'den başlayan 1+1, 2+1 ve 3+1 daireler, iki 630 m2 penthouse ve bir adet 1000 m2 tripleks penthouse bulunuyor. Daire sakinlerine tahsis edilmiş özel görevli, etkinlik biletlerinin temin edilmesi, parti düzenleme gibi bütün sosyal ihtiyaçlara cevap verirken; spor salonu, sonsuzluk havuzu, sauna ve buhar odası, özel sağlık kulübünün yanı sıra özel sinema salonu, toplantı salonu, iş salonu, yeraltı otopark hizmetleri de daire sahiplerinin kullanımına sunuluyor. Çevre dostu teknolojileri ile de dikkat çeken The Tower'ın ısıtma ve soğutma sistemleri çatıda bulunacak rüzgâr türbini ile sağlanacak. Kule; gelişmiş cam sistemi sayesinde, karbondioksit emisyonunu yüzde 30 ila 60 arası azaltacak. Fiyatlar ise 940 bin sterlin ile 4.5-5 milyon sterlin arasında değişecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/en-yuksege-999-yil-icin-940-bin-sterlin_92094.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!