Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

En Yüksek Seyrantepe Teklifi Bozoğlu'ndan

Kullanım hakkı 49 yıllığına Galatasaray kulübüne verilen Seyrantepe'deki spor kompleksi ihalesinde yeterlilik alan 5 firma tekliflerini dün sundu.

Milliyet Gazetesi/Gülçin ÜSTÜN
En Yüksek Seyrantepe Teklifi Bozoğlu'ndan

li Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe'de kurulacak olan yeni spor kompleksi ihalesinin ilk turunda şartname alan 28 firmadan 5'i teklif sundu. İhalede Toplu Konut idaresi'ne (TOKİ) en yüksek gelir payı vermeyi teklif eden firma, 118 milyon 643 bin 683 YTL ile AKP'nin 2004 yerel seçimlerindeki Çankaya Belediye Başkan adayı olan Mesut Çağlar Bozoğlu'nun şirketi Bozoğlu İnşaat oldu. Şirket, bu payı 474.5 milyon YTL gelir üzerinden vermeyi taahhüt etti.

İhaleye Nurol İnşaat, Eren Talu Mimarlık, Cengiz İnşaat, Mesa Mesken ve Bozoğlu İnşaat firmaları teklif verdi. İhalenin ilk turunda yatırımcılar, tahmini gelir, spor kompleksine ait avan proje ve maliyet bilgilerini içeren tekliflerini sundu.

İkinci tur belirleyecek
En yüksek satış gelirini 1 milyar 482 milyon YTL ile Eren Talu Mimarlık teklif ederken, TOKİ'ye en yüksek geliri 118.6 milyon YTL ile Bozoğlu İnşaat önerdi.
Açılan mali teklifler, 9 kişiden oluşan teknik kurul tarafından incelenecek. 10 ila 20 gün içinde yeterli görülen teklif sahipleri ikinci tura çağırılacak.
İkinci turda TOKİ'ye en yüksek bedeli teklif eden firma ihaleyi kazanacak. İhale kapsamındaki proje toplam 1440 gün sürecek olan Seyrantepe Spor Kompleksi Projesi 720 gün içinde tamamlanacak.
Kullanım hakkı 49 yıllığına Galatasaray kulübüne verilen Seyrantepe'de Hazine'ye ait 120 dönüm arazi, stat yapımı için TOKİ'ye devredilmişti.

Canaydın: 3 yıl 3 ay uğraştık
Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın, Seyrantepe projesi için 3 yıl 3 aydır uğraştıklarını belirterek, ihaleyle ilgili sonucun 10 - 20 gün içinde açıklanmasını beklediğini söyledi.

Seyrantepe'ye ne yapılacak?
Proje kapsamında 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 3 bin araçlık kapalı olmak üzere toplam 4 bin 500 araçlık otopark yapılacak.
Spor kompleksi, inşaatı tamamlandıktan sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devredilecek. İhaleyi kazanan firma Mecidiyeköy'deki stat arsasının yerine rezidans - alışveriş merkezi yapacak. Bunun satışından elde edilecek gelirin bir kısmı TOKİ'ye verilecek.

Bozoğlu Trabzonsporlu
İhalede en uygun teklifi verdiği belirtilen Mesut Çağlar Bozoğlu, Trabzonlu ve koyu bir Trabzonspor taraftarı. Bozoğlu 2004 yerel seçimlerinde AKP'den Çankaya Belediye Başkanı adayı olmuş, ancak seçilememişti.

* Eren Talu, satış gelirinin öngörülenin üzerine çıkması durumunda farkın yüzde 7.5'ini de, 'arsa payı geliri' olarak idareye vermeyi öneriyor.
* Bozoğlu, satış geliri üzerinden yüzde 25 arsa bedeli olarak pay ödemeyi öneriyor.

Talu'dan 111 rakamlı büyü!
İhalede en uygun ikinci teklifi veren Eren Talu, tasarımı İngiliz HOC ile ortak yaptıklarını söyledi. Talu, 111 milyon 111 bin 111 YTL'lik teklifin sırrıyla ilgili olarak, "Büyü yapıyorum, bu işin büyüsü" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/en-yuksek-seyrantepe-teklifi-bozoglundan_55355.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!