Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu'nun ICSID Üyeliği Onaylandı

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK), Uluslararası Endüstriyel Tasarım Örgütleri Konseyi (ICSID) üyesi oldu. ETMK’nın ICSID üyeliği, 2 yılda bir farklı ülkelerde gerçekleştirilen, 27 Ekim 2011 tarihinde Taipei’de başlayan ve 3 gün süren IDA (International Design Alliance) Kongresi’nin devamında yapılan ICSID (Uluslararası Endüstriyel

yapi.com.tr
Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu'nun ICSID Üyeliği Onaylandı

ETMK’nın ICSID üyeliği, 2 yılda bir farklı ülkelerde gerçekleştirilen, 27 Ekim 2011 tarihinde Taipei’de başlayan ve 3 gün süren IDA (International Design Alliance) Kongresi’nin devamında yapılan ICSID (Uluslararası Endüstriyel Tasarım Örgütleri Konseyi) Genel Kurulu’nda oylanarak kabul edildi. ETMK tarafından İstanbul Kalkınma Ajansı’nın finansal desteği ile yürütülen 'Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı ve Sanal Müze Projesi' kapsamında gerçekleştirilen ICSID üyelik başvurusu ile Türk endüstriyel tasarımının küresel rekabet gücünün artırılması hedefleniyor.

ICSID Genel Kurulu’na Türkiye’den ETMK İstanbul Şube Başkanı Bülent Zorlu ve ETMK Başkan Yardımcısı Gamze Güven katıldı. Ayrıca ETMK üyesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpay Er, ICSID yönetim kuruluna seçildi ve böylece ilk kez bir Türk tasarımcı ICSID Yönetim Kurulu’nda yer aldı.

ETMK Başkan Yardımcısı Gamze Güven, “2016 Dünya Tasarım Başkenti olmak isteyen Taipei, tasarıma verdiği değeri ispatlayan bir boy gösterisi yaptı. Tayvan Ekonomi Bakanlığı, Taipei Belediyesi ve Tayvan Tasarım Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı kongreye, 11 milyon dolar bütçe harcanmış olduğunu öğrendik. 3000 kişinin katıldığı etkinlikte göz kamaştırıcı gösteriler ve mükemmel bir organizasyon dikkat çekiyordu. Kongrenin kapanışında 2013 IDA kongresinin 'Design Dialects' temasıyla İTÜ’nün ev sahipliğinde İstanbul’da yapılacağı duyuruldu. ETMK olarak biz de bu organizasyonun paydaşlarından biri olmaktan büyük mutluluk duyacağız” dedi.

ETMK İstanbul Şube Başkanı Bülent Zorlu ise, “Bu yıl kongrede tasarımın yanında uluslararası göç, şehirleşme ve internet konuşuldu. ICSID genel kurulunda ETMK olarak diğer tasarım örgütleriyle bir araya geldik. Karşılıklı sorunları paylaştık ve ortak çözüm arayışında bulunduk” dedi.

ICSID

Dünyada endüstriyel tasarımı korumak ve tanıtmak amacıyla 1957 yılında Londra’da kurulan ICSID, bugün 60 ülkede üyeleri olan bir sivil toplum kuruluşu ve aynı zamanda IDA (International Design Alliance) üyesi. IDA ise endüstriyel tasarım, iletişim tasarımı ve iç mimari alanlarında uluslararası kuruluşların oluşturduğu stratejik bir girişim. IDA; ICSID, ICOGRADA (International Council of Graphic Design Associations) ve IFI (International Federation of Interior Architects/Designers) mesleki örgütlerinden oluşuyor.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/endustriyel-tasarimcilar-meslek-kurulusunun-icsid-uyeligi-onaylandi_89665.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!