Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Endüstriyel Tesislerde Doğru Isıtma Sistemi için Bilinmesi Gerekenler

Yenilikçi bakış açısıyla geliştirdiği inovatif ısıtma sistemleriyle dikkat çeken Çukurova Isı, yaklaşan kış ayları öncesi endüstriyel tesislerde kullanılacak ısıtma sistemlerinin sahip olması gereken özellikler konusunda yatırımcı ve işletmecileri uyardı.

yapi.com.tr
Endüstriyel Tesislerde Doğru Isıtma Sistemi için Bilinmesi Gerekenler

“Endüstriyel tesislerde kullanılacak doğru ısıtma sistemleri ile hem ilk yatırımda hem de işletmede kazanmak mümkün” diyen Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, doğru ısıtma sistemi seçimi ile çalışan işçilerin performansının arttığını ve buna bağlı olarak üretimde verimliliğin yükseldiğini belirtti.

Enerji kaynaklarını akıllı ve verimli kullanan ısıtma teknolojileri ile sektörünün öncü markası olan Çukurova Isı, endüstriyel tesislerin ısıtmasında; yüksek güvenlikte işletim imkanı, enerji tasarrufu ve konfor sunan sistem çözümleriyle hem ilk yatırımda hem de işletmede kazandırıyor.

Yüksek ısıtma teknolojileri ve projelendirme konusunda sunduğu mühendislik hizmetleriyle endüstrilere enerji verimliliğini maksimize etmeyi amaçlayan Çukurova Isı, yaklaşan kış ayları öncesi endüstriyel tesislerde kullanılacak ısıtma sistemlerinin sahip olması gereken özellikler konusunda yatırımcı ve işletmecileri uyardı.

Endüstrilerde doğru ısıtma sistemi tercihi, işçilerin performansını artırır
“Endüstriyel tesislerde kullanılacak doğru ısıtma sistemleri ile hem ilk yatırımda hem de işletmede kazanmak mümkün” diyen Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, doğru sistem seçiminin önemine dikkat çekti. Ünlü şu ifadeleri kullandı: Çukurova Isı olarak 30 yılı aşkın geçmişimizde 20.000’i aşkın referansa imza attık. Isıtma teknolojileri alanında çözüm ortağı olduğumuz projelerin neredeyse tamamına proje desteği sağladık. Kendi tecrübelerimizi, müşterilerimize aktararak hem yatırım maliyetlerini hem de işletme maliyetlerini düşürmeyi hedefledik. Bu kapsamda çözüm ortağı olduğumuz tüm projelerde doğru cihazın, doğru kapasitede seçilmesi ve fabrikanın yerleşim planına göre doğru projelendirilip, uygulanmasını sağladık. Doğru sistem seçiminin hem ilk yatırım sırasında hem de işletme sırasında sunduğu en büyük avantaj tasarruftur. Doğru yapılan ısıtma ile çalışan işçilerin performansının artması ve verimin yükselmesi ise bir diğer avantajdır. Böylece işletme sahiplerinin hem çalışanları için gerekli konfor şartlarını sağlamaları hem de üretimde verimliliği artırmaları mümkün oluyor.

 

Isıtma sistemlerinin tercihinde tesisin mimarisi önemli
Sistem seçimi yaparken tesisin mimarisini ve müşterimizin taleplerini göz önünde bulunduruyoruz. Örneğin yüksekliği 6 m ve üzeri olan tesislerde “borulu radyant ısıtma sistemleri”ni tercih ediyoruz ;çünkü bu sistem, işletme esnasında sunduğu tasarruf ile ön plana çıkıyor. Ama fabrika içerisinde lokal ısıtma isteniyorsa veya hem genel ısıtma hem de mesailerde lokal ısıtma ihtiyacı var ise “seramik plakalı radyant ısıtıcı”lar tercih ediyoruz. Yüksekliği 6 m’den az olan tesislerde ise çalışanları rahatsız etmemesi için sıcak hava üreticilerini öneriyoruz. Düşük yüksekliğe sahip yerlerde düşük kapasiteli birçok borulu radyant uygulamak yerine daha az sayıda ;ancak daha yüksek kapasitede “sıcak hava üretici”leri  uygulayarak yatırım maliyetlerini de aşağı çekiyoruz. Sistem seçimi yaparken binanın izolasyon durumuna da dikkat edilmesi, hesaplamaların ona göre yapılması ve böylece yanlış kapasite kurulumunun önüne geçilmesi gerekiyor.