Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çukurova Isı, Isıtmada Optimum Maliyet Sunuyor

Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, işletmelerdeki enerji tüketiminde önemli bir paya sahip olan ısıtma teknolojilerinin tasarımı ve projelendirmesi aşamasında alınacak kararların, enerji kullanımındaki etkilerini göz önünde bulundurmak gerektiğini vurguladı.

yapi.com.tr
Çukurova Isı, Isıtmada Optimum Maliyet Sunuyor

Çukurova Isı, yaklaşan ısıtma sezonu öncesi doğru keşif ve projelendirmenin önemine dikkat çekti. 81 ili kapsayan bayi ağı ile endüstriyel tesisler, cafe, restaurant, spor salonu, stadyum, cami ve fabrikaların ısıtması konusunda, keşiften projelendirmeye, satıştan, devreye alma süreçlerine kadar komple sistem çözümü sunan Çukurova Isı, doğru sistem seçimi ile daha az enerji harcayarak tasarruf sağlamanın mümkün olduğunu açıkladı.

 

 

Doğru sistem seçimi
Yapılarda tüketilen enerjinin %26’sının ısıtmada kullanıldığını belirten Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, işletmelerdeki enerji tüketiminde önemli bir paya sahip olan ısıtma teknolojilerinin tasarımı ve projelendirmesi aşamasında alınacak kararların, enerji kullanımındaki etkilerini göz önünde bulundurmak gerektiğini vurguladı. Ünlü, sözlerine şöyle deva etti: İşletmeler, enerji tasarrufu açısından önemli bir ekonomik potansiyele sahiptir. Bu nedenle enerji tüketiminde önemli bir paya sahip olan ısıtma teknolojilerinde doğru sistem seçimi yapılması hem ilk yatırımda hem de işletme giderlerinde avantaj sağlıyor.

Keşiften, projelendirmeye kadar kapsamlı hizmet
Özellikle endüstriyel tesislerde projelendirme büyük önem taşıyor ;ancak teklif verdiğimiz birçok projede sadece iletimsel ısı kaybı hesapları ile yapılan projelerle karşılaşıyoruz. Bu şekilde hazırlanan projelerin, işletme sırasında beklenen sonucu vermediğini görüyoruz. Halbuki endüstriyel tesislerde hava değişimi (açılıp kapanan kapılar, cebri havalandırma vb.) hesaplamalarının da ısı kayıplarına dahil edilmesi gerekiyor. Biz Çukurova Isı olarak bu tür sorunların önüne geçmek amacıyla yurt genelindeki geniş bayi ağımız ve alanında uzman mühendislerimiz ile işletmelere, keşiften, projelendirmeye kadar oldukça kapsamlı bir hizmeti ücretsiz olarak sunuyoruz. Ayrıca mühendislik firmaları tarafından gönderilen projeler üzerinde de titizlikle çalışıyor ve herhangi bir ücret talep etmeksizin ürün yelpazemizde bulunan tüm ürünlere yönelik projelendirme hizmeti sunuyoruz.” dedi.

1 – 3 yıl amortisman süresi
Doğru sistem seçimi ile işletmelerin hem ilk yatırımda hem de işletmede tasarruf sağladığını belirten Ünlü, yatırımcıların, sistem tercihi yaparken dikkat etmeleri gereken önemli hususlara da dikkat çekti: “Endüstriyel tesislerin ısıtmasında kullanılan radyant ısıtma sistemleri, boru, kanal gibi transfer elemanlarına ihtiyaç duymadığı için ilk yatırım maliyeti, klasik ısıtma sistemlerine göre ortalama %25 – %30 daha düşüktür. Radyant ısıtma sistemlerinin işletme giderleri de klasik sistemlerden %30 – %65 daha tasarrufludur ve sistem, düşük işletme giderleri sayesinde 1 – 3 yıl kadar kısa bir sürede kendini amorti eder. Böylece endüstriyel tesisler hem ilk yatırımda hem de işletme de kazanıyor.