Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Enerji Cimrisi "Pasif Ev"

SEPEV’in Pasif Ev sertifikalı örnek projesi, DemirDöküm çözümleri ile hayat buldu.

yapi.com.tr
Enerji Cimrisi "Pasif Ev"

Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği (SEPEV) önderliğinde, Avrupa Birliği'nin nZEB (Rearly Zero Enerji Buldings) konseptine örnek bir yapı olarak geliştirilen Pasif Ev projesi, Ankara Etimesgut'ta 250 metrekare büyüklüğünde inşa edildi.

Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği SEPEV’in Pasif Ev sertifikalı örnek projesinde dünyanın 50 ülkesinde ısı konforu sunan DemirDöküm'ün Termal Güneş Enerjisi Sistemi kullanıldı. Isı pompası ile beraber hibrit olarak çalışacak şekilde özel olarak tasarlanan sistem sayesinde enerji cimrisi Pasif Ev'de kullanılacak sıcak su, yenilenebilir bir enerji kaynağı olan güneşten sağlanacak.

Alanında uzman mimar ve mühendisler tarafından inşa edilen Pasif Ev, yüksek yalıtım ve çevreci teknolojiler ile donatıldı. Doğalgazdan bağımsız olarak evin ısıtma ve soğutulmasında güneş ve hava kaynaklı çevreci sistemlere yer verilen Pasif Ev; 7 gün 24 saat kontrol edilen enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji üretimi sayesinde aynı zamanda bir eğitim merkezi olarak konumlanacak.

Sürdürülebilir kalkınma ve gelecek açısından SEPEV önderliğinde hayata geçirilen projenin, doğal kaynak zengini Türkiye'ye önemli kazanımlar sağlayacağını belirten DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna; "Bugün ülkeler iklim değişikliğine dur demek, kentlerde insanların daha sağlıklı, iyi ve güvenle yaşayabilmeleri için cesur projeler geliştiriyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya'nın elektrik üretiminin yüzde 60'ı, Danimarka'nın ise elektrik tüketiminin tamamı rüzgardan karşılandığı açıklandı. Ekvator'un güneşi, Himalayalar'ın suyu ve Kuzey Kutbu'nun rüzgarı ile üretilecek elektriğin tüm dünyayı aydınlatabileceği belirtiliyor. Bölge ülkelerde hayata geçirilmeyi bekleyen projeleri göz önünde bulundurursak Pasif Ev, Türkiye için önemli bir kazanım” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-cimrisi-pasif-ev_162710.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!