Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Enerji Etkin Yapı Tasarımı Sadece Yalıtımdan İbaret Değildir''

TOBB İklimlendirme Sektörü Meclis Başkanı Zeki Poyraz, enerji etkin yapı tasarımının sadece yalıtımdan ibaret olmadığını, doğru sistem tasarımı, doğru ürün seçimi, doğru montaj ve işletmenin de gerekli olduğunu bildirdi.

yapi.com.tr / AA
''Enerji Etkin Yapı Tasarımı Sadece Yalıtımdan İbaret Değildir''

TOBB İklimlendirme Sektörü Meclis Başkanı Zeki Poyraz, yaptığı yazılı açıklamada, Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Başkanı Gürkan Arı ve beraberindeki heyet ile birlikte, Çevre ve Şehircilik Bakanı Yardımcısı Muhammet Balta'yı ziyaret ettiklerini belirtti.

Ziyarette, binalarda enerji kimlik belgesinin hazırlanmasında kullanılan ''BEP-TR'' yazılımının inşaat sektöründe meydana getireceği olumsuzlukları dile getirdiklerini aktaran Poyraz, BEP-TR yazılımının binaların tasarım aşamasındayken mutlaka tasarımcılar tarafından uygulanması gerektiğini vurguladı.

Poyraz, açıklamasında şunları kaydetti:

''Bu program, yapı sektöründe sağlayacağı disiplinle Türkiye'yi 2050'li yıllarla taşıyacak, uluslararası rekabete hazırlayacak olan bir programdır. O nedenle, program acele etmeden hayata geçirilmeli, doğru sonuç vermeli, yapı tasarımlarının enerji etkinliğine yön vermeli, CAD ortamında çalışabilir, kolay kullanılabilir olmalıdır. Bir binanın mimari ve mekanik dizaynı yapılırken program arka planda çalışıyor olmalı, aktif ve pasif mimari sistemlerin, yalıtım malzemelerinin, doğal ısıtma, doğal havalandırma ve doğal aydınlatma tekniklerinin, yenilenebilir enerjilerin yapıya etkisi anında tasarımcı tarafından izlenebilmelidir.''

Poyraz, enerji etkin yapı tasarımının sadece yalıtımdan ibaret olmadığını belerterek, ''Doğru sistem tasarımı, doğru ürün seçimi, doğru montaj ve işletme gereklidir. Bu dört unsur enerji etkinliğinin olmazsa olmazıdır'' dedi.

ETİKETLER: yeşil kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-etkin-yapi-tasarimi-sadece-yalitimdan-ibaret-degildir_90700.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!