Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerji Stratejisinde Sona Gelindi

Enerji stratejisi ile ilgili olarak Dünya Bankası’yla yapılan görüşmeler sonrasında elektrik özelleştirmeleri ve bölgesel tarifeler konusunda uzlaş

NTV-MSNBC
Enerji Stratejisinde Sona Gelindi

b>Enerji stratejisi ile ilgili olarak Dünya Bankası’yla yapılan görüşmeler sonrasında elektrik özelleştirmeleri ve bölgesel tarifeler konusunda uzlaşmaya varılırken, Şubat ayında daha detaylı bir çalışma yapılması bekleniyor.

Enerji sektöründe bir takım düzenlemeler getiren ‘enerji stratejisi’ netleşmeye başladı. Dünya Bankası ile yapılan görüşmelerde elektrik dağıtım tesislerinin özelleştirmesi öncelikli konu olarak yer alırken, bölgesel tarifelerde de farklılaşmaya gidilmemesi konusunda uzlaşmaya varıldı. Dünya Bankası’nın Şubat ayında Türkiye’ye daha detaylı bir çalışma ile geleceği ifade ediliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Dünya Bankası, EPDK, DPT, Hazine ve ÖİB yetkililerinin bir süredir yaptıkları görüşmeler neticesinde “enerji stratejisi” ile ilgili taslak metin oluşturuldu.
Şimdiye kadar yapılan toplantılarda Dünya Bankası’nın daha çok, tarafların görüş ve önerilerini aldığı ve DPT ile Bakanlık tarafından hazırlanan strateji dökümanlarını incelediği belirtilirken, çalışmaların Şubat ayında sonuçlanmasının beklendiği öğrenildi. Halihazırda DPT’nin hazırladığı strateji taslağı ile bakanlığın hazırladığı taslak bulunurken, ayrıca Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve EPDK’nın da bazı hususlarla ilgili görüşlerinin bulunduğu biliniyor.

ÇALIŞMADA 7 KONU VAR
Dünya Bankası’nın enerji stratejisi çalışmaları kapsamında 7 adım öngördüğü belirtilirken, bunlar, “mevcut yapının analizi, arz güvenliği, bölgesel tarifeler, dağıtımın özelleştirilmesi, üretime ilişkin konular ile geçiş dönemindeki durum” olarak sıralanıyor. Her bir kısımla ilgili kuruluşların değişik yaklaşımlarının bulunduğu kaydedilirken, elektrik dağıtım tesislerinin özelleştirilmesinin bütün tarafların öncelikli olarak yapılmasında hem fikir olduğu öğrenildi.
Bölgesel tarifeye geçiş konusunda ise aşağı-yukarı uzlaşmaya varıldığı belirtilirken, burada ciddi bölgesel farklılıklara gidilmemesi, çok kar edenden zarar edene kaydırma yapacak bir mekanizmanın kurulması ve fiyatların tüketici bazında fazla farklılaşmaması konusunda görüşler kabul görüyor.
Serbest piyasaya geçiş dönemi konusunda ise DPT’nin görüşü 8 yılı bulurken, bakanlık ile EPDK’nın süreyi 2-4 yıl arasında öngördüğü, burada her hangi bir uzlaşmaya henüz varılmadığı ifade ediliyor. Toplantılarda arz güvenliğinin ne şekilde sağlanacağı üzerinde de durulurken, burada da henüz bir çözüme ulaşılamadığı öğrenildi. Bu konuda DPT’nin ‘sistem garanti fonu’ kurulmasını istediği belirtiliyor.

YENİ YATIRIM İHTİYACI
Bunun yanında, yıllık olarak 2004-2006 döneminde 1 milyar dolar, 2007-2009 döneminde 2-3 milyar dolar, 2009’dan sonra ise 3,5 milyar dolar yıllık ilave yeni yatırımın yapılması gereğine dikkat çekiliyor.
Arz açığının 2007-2008 yıllarında ortaya çıkabileceği varsayılırken, ithalat, termik santralların rehabilitasyonu, dağıtımda verimliliğin artırılması gibi bazı düzenlemelerle açığın oluşacağı tarihin 2009 yılı sonuna kadar ötelenebileceği öngörülüyor. Öte yandan toplantılarda, dağıtım bölgelerinin 33’ten 12’ye indirilmesi yönünde görüş birliğine de varılmış durumda.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-stratejisinde-sona-gelindi_8759.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!