Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerji Tüketiminde %30 Tasarruf Mümkün

Enervis, kış aylarının gelmesiyle birlikte artan enerji tüketimine karşı alınabilecek önlemleri paylaşırken, basit önlemlerle konut faturalarında yüzde 30’a varan tasarruf sağlanabileceğine dikkat çekti.

yapi.com.tr
Enerji Tüketiminde %30 Tasarruf Mümkün

Enerji Verimliliği Haftası kapsamında enerji verimliliği ve tasarrufun önemine dikkat çeken, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve gelecek nesillere yaşanılabilir bir çevre bırakmak için enerjiyi evde, okulda, işyerinde, trafikte kısacası her yerde verimli kullanmanın önemli olduğunu vurgulayan Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu; "Dünyamızda, en önemli enerji kaynağı olan petrol ve kömür gibi fosil yakıtlar hızla tükeniyor, enerji üretim ve tüketim süreçlerinde ortaya çıkan sera gazı emisyonları küresel ısınma ve iklim değişikliğinin en önemli nedenleri arasında. Bunun yanında kullandığımız enerjinin yüzde 70'ini yurtdışından döviz ödeyerek satın alıyoruz. Evimizde ve ulaşımda tükettiğimiz enerjinin faturası aile bütçemizin en önemli kalemlerinden birini oluştururken, ülkemizin bütçesinde de enerji en yüksek harcama kalemimiz durumunda" dedi.

Isı yalıtımı binaların ömrünü uzatıyor, bütçeye katkı sağlıyor
Yapılan araştırmalara göre yalıtımsız binaların, pencereleri, duvarları, merdivenleri, tavanları, eşyaları ve zemin döşemeleri bile ısı kaybında önemli bir yere sahip. Bu da faturaların yüksek gelmesindeki en önemli sebep. Binanın toplam inşaat maliyetinin sadece yüzde 3'ünü oluşturan ısı yalıtımı, yıllık yakıt tüketiminde en az yüzde 50 tasarruf sağlıyor ve bütçeye önemli katkıda bulunuyor. Isı yalıtımı, çevre dostu olmasının yanı sıra binanın ömrünü de uzatan bir işlem.

Büyük yatırımlara gerek kalmadan tasarruf mümkün
Binadan kaçan ısı miktarını azaltan ısı yalıtımı, enerji tasarrufu için ilk ve en önemli adım olarak öne çıkıyor. Ancak yatırım gerektirmeyen, basit yöntemlerle de enerji tüketimini en aza indirmek mümkün. Özellikle ısıtmada gün ışığından mümkün olduğunca çok yararlanmak gerekiyor. Güneşli günlerde ısınmak için ısıtıcı kullanmak yerine perdeleri açarak evin güneşle ısınmasını sağlamak çok basit bir yöntem gibi görünse de önemli miktarda tasarruf sağlıyor. 

Enerji tasarrufu için uygulanabilecek diğer basit yöntemlerden bazıları:
- Kuzeye bakan pencerelerin perdelerini, varsa panjurlarını kışın kapalı tutun.
- Oda sıcaklığını 1 derece azaltarak yüzde 6 enerji tasarrufu yapmak mümkün. Oturma odaları için 22°C, yatak odaları için de 20°C olan ideal oda sıcaklıklarını tercih edin.
- Radyatörlerin önünü uzun perde ve/veya mobilyalarla kapatmayın.
- Evi havalandırmak için güneşli veya öğlene yakın zaman dilimini tercih etmeye çalışın.
- Buzdolaplarının arkasında hava sirkülasyonu için yeterli boşluk bırakın.
- Beyaz eşya veya ısıtma soğutma amaçlı cihaz alırken, ihtiyaca uygun kapasitede ve enerji verimli olanları tercih edin.
- Kapı ve pencere kenarlarındaki boşlukları yalıtım bantlarıyla kapatın.
- Isı verimliliği yüksek çift cam kullanarak ısı kaybı yüzde 50 oranında azaltılabilir.
- Gereksiz durumlarda lambaları söndürerek tasarruf edin. Özellikle çocuklar bu konuda daha duyarlı hale getirilebilir.
- Bir akkor lamba, kompakt floresan veya LED'li lamba ile değiştirildiğinde, aydınlatma maliyeti yüzde 80’e varan oranlarda azalır.
- Kullanmayan zamanlarda şarj aleti, televizyon, DVD player, bilgisayar ve radyo gibi elektrikli aletlerin fişlerini prizden çekin.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-tuketiminde-30-tasarruf-mumkun_169893.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!