Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Enerji ve Madencilik Alanlarına Türk Firmaları İlgi Gösteriyor. Bu Alanlarda İşbirliği Geliştirilebilir''

Moğolistan Madenler ve Enerji Bakanı Dashdorj Zorigt, Moğolistan'da enerji, madencilik, su kaynakları alanlarına Türk firmalarının ilgi gösterdiğini, bu alanlarda işbirliğinin geliştirilebileceğini söyledi.

yapi.com.tr / AA
''Enerji ve Madencilik Alanlarına Türk Firmaları İlgi Gösteriyor. Bu Alanlarda İşbirliği Geliştirilebilir''

STRONG>Moğolistan Madenler ve Enerji Bakanı Dashdorj Zorigt, Dış Ekonomik İlişkiler Konseyinin (DEİK) Türk-Moğol İş Konseyince düzenlenen toplantısındaki konuşmasında, Moğolistan'ın maden açısından çok zengin olduğunu, madenciliğin GSYH'nın yüzde 25'ini oluşturduğunu söyledi. Zorigt, 2010 yılında 20 milyon ton kömür üretildiğini, demir üretiminin birkaç yıl içinde önemli hale geleceğini, önümüzdeki yıl bakır üretiminin 4-5 kat artacağını anlattı.

Madencilikteki 5 bin aktif lisansın büyük çoğunluğunun özel sektöre ait olduğunu kaydeden Zorigt, son 3-4 yılda madencilik sektöründe 2 milyar dolarlık yatırım yapıldığını belirtti.

Zorigt, Moğolistan'da önümüzdeki iki yılda enerji, demiryolu, karayolu, su tesisleri gibi altyapı çalışmalarına devletin 800 milyon dolar ayırdığını dile getirerek, sanayi ve serbest ticaret bölgeleri konusunda Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanabileceklerini ifade etti.

Türkiye ile Moğolistan arasındaki dış ticaretin 2009 yılında 6 milyon dolar civarında bulunduğunu söyleyen Zorigt, Türkiye'den madencilik, mobilya gıda sektörlerinden firmaların Moğolistan'a yatırım amacıyla gitmeye başladığını ve ülkedeki Türk yatırımlarının 50 milyon dolar civarında bulunduğunu belirtti.

Zorigt, ''Enerji, madencilik, su kaynakları alanlarına türk firmaları ilgi gösteriyor. Bu alanlarda işbirliği geliştirilebilir'' dedi.

Kayseri'den ''dumansız'' soba siparişi

Moğolistan'da kömür yakılması nedeniyle hava kirliğinin yoğun olduğuna değinen Zorigt, aradıkları ''dumansız'' sobayı Kayseri'de bulduklarını ve başlangıç olarak 500 bin adetlik sipariş verdiklerini söyledi.

Zorigt, ülkede altyapı çalışmalarına ilişkin ihaleler yaptıklarını ve bunları yap-işlet-devret modeliyle özel sektöre yaptırmak istediklerini ifade etti.

 

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-ve-madencilik-alanlarina-turk-firmalari-ilgi-gosteriyor-bu-alanlarda-isbirligi-gelistirilebilir_86815.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!