Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerji ve Madencilikte Teşvik Sayısı Katlandı

Türkiye'de geçen yıl enerji ve madencilik yatırımları için düzenlenen teşvik belgesi sayısı, yüzde 100 artarak bin 953 oldu.

yapi.com.tr / AA
Enerji ve Madencilikte Teşvik Sayısı Katlandı

AA muhabirinin ekonomi bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, geçen yıl tarım, imalat, hizmet, enerji ve madencilik sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin 5 bin 161 yatırımı, teşvik belgesi almaya hak kazandı. Bu dönemde, bin 856'sı enerji ve 97'si madencilik olmak üzere toplam bin 953 projeye yatırım teşvik belgesi verildi. Enerji ve madencilik sektörlerinde gerçekleşecek yatırımlar için 2015'te 974 teşvik belgesi düzenlenmişti.

Böylece, geçen yıl enerji ve madencilik sektörlerindeki yatırımlar için düzenlenen teşvik belgesi sayısı bir önceki yıla göre yüzde 100 artışla bin 953 oldu. Söz konusu projelerin sabit yatırım tutarı da 29 milyar 298 milyon lira olarak hesaplandı.

Enerji ve madencilikte bin 847 yeni yatırım

Enerji ve madencilik yatırımları için düzenlenen teşvik belgelerinin bin 847'si tamamen yeni yatırımlara verildi. Teşvik belgelerinin bin 920'si yerli, 33'ü ise yabancı sermayeli yatırımlar için düzenlendi. Belge alan yerli sermayeli yatırımların toplam tutarı 24 milyar 184 milyon lira, yabancı sermayeli yatırımların toplam tutarı ise 5 milyar 114 milyon lira olarak hesaplandı.

Enerji ve madencilik yatırımlarında sabit yatırım tutarı en yüksek proje, 3 milyar 500 milyon lira ile EMBA Elektrik Üretim AŞ'ye ait, bin 334 megavatlık kurulu güce sahip elektrik üretim tesisi oldu.

Yatırımlar içinde 2016'da sabit yatırım tutarı en yüksek ikinci proje, 2 milyar 800 milyon lirayla Tosyalı Elektrik Enerjisi Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ'ye ait elektrik üretim tesisi olurken, bunu 1 milyar 365 milyon lirayla VERBENA Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ'nin projesi izledi.

Bu yatırımların gerçekleştirilmesiyle söz konusu sektörlerde geçen yıl 7 bin 376 kişiye istihdam sağlanması hedeflendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-ve-madencilikte-tesvik-sayisi-katlandi-_155221.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!