Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Enerji Verimliliğine Teşvik

KOBİ’lerin enerji verimliliğini teşvik etmek amacıyla KOSGEB İdaresi Başkanlığı ile Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) arasında “Fransız Küresel Çevre Fonu Finansman Anlaşması” imzalandı. KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, AFD Türkiye Direktörü Laurent Duriez ve Fransa Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Vincent Guérend tarafından imzalananan anlaşmaya, Fransız

Cumhuriyet Gazetesi
Enerji Verimliliğine Teşvik

KOBİ’lerin enerji verimliliğini teşvik etmek amacıyla KOSGEB İdaresi Başkanlığı ile Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) arasında “Fransız Küresel Çevre Fonu Finansman Anlaşması” imzalandı. KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, AFD Türkiye Direktörü Laurent Duriez ve Fransa Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Vincent Guérend tarafından imzalananan anlaşmaya, Fransız Küresel Çevre Fonu (FFEM) 1.5 milyon Avro hibe sağlıyor.

KOSGEB’in ise 1.3 milyon Avro’luk katkı yaptığı 3 milyon Avro’luk bu proje, hem KOBİ’ler nezdinde enerji verimliliğinin teşvik edilmesi için gerekli kurumsal çerçevesinin güçlendirilmesini, hem de KOBİ’lere yönelik bir enerji verimliliği piyasasının geliştirilmesine destek olmayı hedefliyor.

İstihdamın yüzde 77’sini ve milli gelirin yüzde 38’ini oluşturan KOBİ’lerde enerji tasarrufu potansiyeli hayli yüksek. Elektrik, enerji tüketiminin yüzde 80 ila 85’ini oluşturuyor. Enerji tasarrufu sağlayan ekipmanlara yönelik yatırımlar, firmaların faturalarını önemli ölçüde düşürebilecek ve verimliliği artırmak için doğrudan katkı sağlayabilecek nitelikte.

2007’de çıkan Enerji Verimliliği Kanunu, KOBİ’lerde enerji verimliliğini destekleme sorumluluğunu KOSGEB’e vermişti.

Proje kapsamında, KOSGEB’in kurumsal kapasitesini artırmaya yönelik faaliyetler gerçekleştirilmesi, ilgili mevcut mevzuatın gözden geçirip geliştirilmesi, KOBİ’lerde ve enerji hizmet sağlayıcılarında farkındalık oluşturulması, bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılması, kapasite oluşturma amaçlı faaliyetlerin ve enerji verimliliği saha uygulamalarının gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Öte yandan elde edilen deneyim ve sonuçlar analiz edilip değerlendirilerek, KOBİ’lere yönelik enerji verimliliği çalışmalarının yaygınlaştırılması sağlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-verimliligine-tesvik_88141.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!