Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerjide Açığı Gören Akfen 2 Milyar $'lık Yatırım Yapıyor

Geçtiğimiz haftalarda Ömer Bağcı'nın 4 şirketi satın alarak sektördeki şirket sayısını 11'e çıkaran Hamdi Akın, bu kez sıfırdan iki termik santral yapmak üzere EPDK'ya başvurdu. Kendine yer olarak Karadeniz'i seçen Akın, gerekli izinleri alır almaz yatırımlara başlayacağını ifade etti.

Sabah Gazetesiürkiye'de enerji arz açığının 2009'da, hatta önümüzdeki yıldan itibaren baş göstereceğinin öne sürülmesi ile birlikte büyük grupların enerji yatırımlarına ilgisi de arttı. Özellikle arz açığının gündeme getirildiği 2007 Mayıs'ından itibaren dev şirketler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) önüne lisans başvurusu için adeta yığıldı.

Aralarında Sabancı Grubu'nun Enerjisa'sı, Aksa, Goldaş'ın sahibi Yalınkaya Grubu, İçdaş, Limak'ın patronu Nihat Özdemir'in Limgaz'ının da bulunduğu geniş listeye son olarak Hamdi Akın'in şirketi Akfen de eklendi. Geçtiğimiz haftalarda Ömer Bağcı'nın 4 şirketi satın alarak sektördeki şirket sayısını 11'e çıkaran Hamdi Akın, bu kez sıfırdan iki termik santral yapmak üzere EPDK'ya başvurdu. Kendine yer olarak Karadeniz'i seçen Akın, gerekli izinleri alır almaz yatırımlara başlayacağını ifade etti.

'Beklemek yok'
Akfen'in Sinop/Erfelek'te yapmak istediği ve ithal kömüre dayalı olan termik santralinin kurulu gücünün 1.600 MW olacak. Söz konusu santralin yatırım bedelinin yaklaşık 1.467 milyar doları bulması bekleniyor. Akfen'in Karadeniz'deki bir diğer santrali için kendine belirlediği yer ise Samsun. Doğalgaz ile çalışacak olan Samsun 19 Mayıs Enerji Santrali'nin kurulu gücü 800 MW olacak. Bu santral için belirlenen yatırım bedeli 570 milyon dolar. İki termik santral için yaklaşık 2 milyar dolar harcamayı göze alan Akfen şimdilik yola yalnız çıkmış görünüyor. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, "Türkiye'de enerjide zaten açık var. Bu açığın daha da artacağını tahmin ediyoruz. Termik santraller için şu anda bir alım garantisi yok. Ama garanti olmasa da biz bu yatırımları yapmakta kararlıyız. Lisans ve izin işlemleri biter bitmez yatırımlara başlayacağız" diye konuştu.

Karadeniz'de ihtiyaç var mı?
Öte yandan başta Akfen olmak üzere birçok firmanın kendine yatırım üssü olarak Karadeniz'i seçmesi kamuda tartışma konusu oldu. Yatırımların elektrik ihtiyacının yoğun olduğu Ege ve Akdeniz Bölgesi yerine Karadeniz'de yoğunlaşması üzerine elektrik KİT'lerinin Enerji Bakanlığı'na, "Bizim bu bölgelerde elektrik ihtiyacımız yok. Yatırımların elektrik ihtiyacının olduğu Ege ve Akdeniz'e kaydırılması gerekli" diye başvurduğu belirtiliyor. Bu arada arz tehdidi nedeniyle yatırım süresi daha kısa olan doğalgaz ve ithal kömüre dayalı santrallere yüklenilmesi de bir diğer eleştiri konusu olarak gündemi meşgul ediyor.

"Elektrikte açık ortada. İhtiyaç olacağı kesin. Sadece biz değil birçok yatırımcı grup enerji sektründe yer almak istiyor. Henüz bu iki yatırım için yanımızda yabancı ortak yok. Şimdilik yola yalnız çıktık. Ancak devamında yabancı bir grup yanımızda olabilir."

Afşin Elbistan Santrali'ne bedel
AKFEN Grubu'nun Sinop'ta yapacağı ithal kömüre dayalı termik santralinin kurulu gücü EPDK'ya yaptığı başvuruya göre yaklaşık 1600 megavat (MW) olacak. Halen faaliyette olan Afşin Elbistan A Santrali'nin kurulu gücü 1.355 MW düzeyinde. Yine aynı bölgedeki B Termik Santrali'nin gücü ise 1.440 MW.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjide-acigi-goren-akfen-2-milyar-lik-yatirim-yapiyor_56526.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!