Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerjide Tartışılan Düzenleme Yasalaştı

Enerji alanında düzenleneler içeren teklif yasalaştı. Araba lastiklerinin biokütle santrallerinde yakılmasının önü açıldı, köylünün arazisine el konulması kolaylaştırıldı.

yapi.com.tr
Enerjide Tartışılan Düzenleme Yasalaştı

Enerji alanında düzenlemeler içeren Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, yasalaştı.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre; teklifteki en hayati maddelerden biri biokütle santralleriyle ilgili maddeydi. Yeni düzenlemeyle hurda araba lastikleri, plastik çöpler, belediye atıkları “yenilenebilir enerji” kapsamında tutularak, teşvik verilmesine devam edilecek. Santrallerin bulunduğu bölgelerdeki yerel halkların yanı sıra, Elektrik Mühendisleri Odası ve Türkiye Tabipler Birliği gibi çok sayıda çevreci örgüt ve birlikler bu düzenlemeye karşı çıkmıştı. Başta plastik olmak üzere evsel atıklar, hurda araba lastikleri yakılarak çevreye yayılacak kimyasal ve zehirli gazlarla havanın daha da kirletileceği ve hava kirliliğine bağlı ölümlerin artacağı vurgulanmıştı.

Köylünün arazisine el koymak kolaylaştı
En hassas düzenlemelerden biri de köylünün, çiftçinin arazileriyle ilgiliydi. Taşınmaz temini işlemleri başlığı altındaki maddede yapılan düzenlemeyle şirketlerin taşınmaz temini talepleri bakanlık makamı yerine sadece EPDK ve TEDAŞ'ın değerlendirmesiyle sonuçlandırılabilecek. Yani köylünün çiftçinin özel mülkü olan arazilere el konulması daha da kolaylaştırılmış oldu.

Bakan: “Daha etkin kullanacağız”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Kanunla birlikte enerjide üretim çarklarını daha güçlü çevirecek, yer altı kaynaklarımızı milletimizin hizmetine daha etkin sunacağız” dese de, düzenleme yurdun dört bir yanında köylülerden, çevre örgütlerine ve ilgili odalara kamuoyundan yoğun tepki gördü.

EMO: “Sadece 17 dağıtım şirketine güzellik yapıldı”
Teklifin TBMM sürecinde aktif rol alan TMMOB Elektrik Mühendisleri Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, “YEKDEM suistimali yasayla devam ettiriliyor.” dedi. Özdağ, “Sonuçta AKP ve MHP 43 milyon elektrik ve milyonlarca doğalgaz abonesi bir tarafa, yaşam alanına, köyüne, tarlasına, ormanına sahip çıkmaya çalışanlar bir tarafa sadece ve sadece 21 elektrik dağıtım bölgesini işleten ve kendi aralarında farklı ortalık ilişkileri bulunan 17 şirkete güzellik yapmaya çalışan bir ittifak haline gelmiştir. İktidar ekonomide o kadar sıkışmıştır ki, bizim bütün yaşam alanlarımızı, ovamızı, toprağımızı, ormanlarımızı şirketlerin yararına açmıştır. Kim halkın yanında, kim değildir. Kim aklın bilimin yanındadır, kim karşısındadır ortaya çıkmıştır.” diye konuştu.

Yasa iktidarın istediği şekilde geçti ama biz hiçbir şey kaybetmedik. Aksine her zamankinden daha güçlüyüz.” diyen Özdağ, “Doğrudur AKP-MHP bloğu için Pirus Zaferi olmuştur. Lastik yakmaya evet diyen, doğasını yok eden, yenilenebilir enerji kaynaklarını suistimal eden partiler haline gelmişlerdir.” diye konuştu. Mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Mehmet Özdağ, “Geçen yıl Aralık ayında Türkiye genelinde 16 eski model baca gazı filtresi olmayan kömürlü termik santral, yine ezici Cumhur ittifakı çoğunluğuyla yasalaşmış ama Saray'dan veto yemişti. Yine aynı sonucu alabiliriz. Biz kaybetmedik, mücadeleye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjide-tartisilan-duzenleme-yasalasti_182976.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!