Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerjide Yerli Kaynak Dönemi

Enerji kaynaklarında çeşitlendirme konusunda yeni strateji geliştiren hükümet, yerli kaynaklardan elde edilecek santral projelerini yeniden gündemi

NTV-MSNBCb>Enerji kaynaklarında çeşitlendirme konusunda yeni strateji geliştiren hükümet, yerli kaynaklardan elde edilecek santral projelerini yeniden gündemine aldı.

Türkiye’nin elektrik sektörü için hazırlanan Elektrik Strateji Belgesi’ndeki arz güvenliğinin sağlanabilmesi açısından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca verilen direktifler çerçevesinde 10 adet yeni termik santral projesinin fizibilite etütlerini yeniden güncelleme çalışmalarına başlandı.

EÜAŞ, bu yıldan itibaren termik santrallerin hazır olan fizibilitelerini güncellemeyi, hazır olmayanları da tamamlayarak fizibilite etüdü raporlarını oluşturmayı programına aldı. EÜAŞ’ın yapacağı yeni termik santral hazırlıklarına yönelik fizibilite etüdü hazırlama çalışmaları kapsamında Türkiye’nin linyit rezervlerinin bulunduğu sahaların bulunması dikkat çekiyor.

SANTRAL GÜÇ VE YATIRIM BEDELLERİ
Programa göre Afşin-C Termik santralında kurulacak 4x350 megavat kurulu gücündeki santral için 1.7 milyar dolar, yine D termik santralıprojesi için de aynı oranda yatırım öngörülüyor. Çatalağzı Termik Santralı’na inşa edilecek ek üniteli santral 300 megavat kurulu gücünde olacak. Orhaneli Termik Santralı 210 megavat kurulu güçte 300 milyon dolarlık bir yatırım bedeli hesaplanırken yineönemli rezervlerin bulunduğu Çayırhan B Termik Santralı’nın da 160 megavat kurulu gücünde iki üniteden oluşması planlanıyor. EÜAŞ’ın programına aldığı Seyitömer Termik Santralı’nın IV ünitesi150 megavat gücünde olması planlanırken, bu santral için 260 milyon dolarlık bir harcama öngörülüyor. 300 megavat kurulu gücündeki Tunçbilek Santralı için 450 milyon dolarlık yatırım bedeli öngörülüyor. Adıyaman Gölbaşı Termik Santralı 230 milyon dolarlık yatırımla 125 megavat gücünde ve Bolu Göynük Termik Santralı’nın da 250 milyon dolarlık yatırımla 157.7 megavat kurulu güç ile inşa edilmesi hedefleniyor.

ENERJİ BAKANLIĞI-DPT İŞBİLİĞİ
Yüksek Planlama Kurulu’nca (YPK) kabul edilen Türkiye Elektrik Stratejisi Belgesi’nde yeralan yatırım stratejisine göre yeni yatırım planlamalarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve DPT birlikte yapacaklar. Elektrik stratejisi yol haritasında üretim kapasite projeksiyonunda esas alınan talep tahminleri yeniden ETKB ve DPT tarafından 30 Nisan 2004 tarihine kadar belirlenecek.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjide-yerli-kaynak-donemi_10500.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!