Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Engellemelere Rağmen İğneada’ya Gidecekler

Kuzey Ormanları Savunması (KOS) termik santral ve milli park alanındaki longoz ormanlarındaki suların İstanbul’a taşınması projelerinin İğneada’ya zarar vereceği gerekçesiyle burada kamp yapma kararı aldı.5-6 Temmuz’daki kamp için Mert Gölü kenarındaki Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait kamp alanı tutuldu.

yapı.com.tr
Engellemelere Rağmen İğneada’ya Gidecekler

DHA'nın haberine göre, KOS tarafından düzenlenen basın toplantısında, kamp alanı için önce izin verildiğinin bildirildiğini ancak hafta başında hiçbir resmi ve yazılı tebligat yapılmadan bu izinlerin iptal edildiği söylendi. Bunun üzerine, termik santralin yapılmak istendiği İğneada’ya 14 kilometre uzaklıktaki Beğendik köyü yakınlarındaki tuvalet, su ve aydınlatma gibi imkanların bulunmadığı alternatif bir alanda kamp yapma kararı alındı.

Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması yapan KOS sözcüsü Özlem Bayraktutan, “Kamp etkinliğimiz için Kuzey Ormanları Savunması adına resmi başvuru yapan Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) yetkilileri tarafından, kapatmayla ilgili resmi gerekçeyi edinmek için günlerdir sürdürülen uğraşlar henüz bir yanıt alamamıştır. Ancak gayrı resmi duyumlarımızdan ulaştığımız sonuç, kamp alanının Kuzey Ormanları Savunması’na kapatılmasının, İçişleri ve Orman ve Su İşleri Bakanlıkları marifetiyle olduğudur. İğneada’nın doğal varlıkları, Beğendik köyünde yapılmak istenen termik santralin; Türkiye’nin 3. nükleer santral projesinin ve daha yakın bir tehdit olarak da, longoz ormanlarındaki suların kuraklık gerekçesiyle İstanbul’a taşınması projesinin tehdidi altındadır” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/engellemelere-ragmen-igneadaya-gidecekler_122219.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!