Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘Nükleere İnat, Longozlar Yaşayacak’

Nükleer santral yapılması tartışmalarıyla gündeme gelen Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada’da yaşam savunucuları nükleer santral ve çimento limanlarına karşı longoz ormanlarında doğa yürüyüşü yaptı.

yapi.com.tr
‘Nükleere İnat, Longozlar Yaşayacak’

Kuzey Ormanları Savunması (KOS) ormanıyla yeşilin, içinde bulunan 5 gölü ile mavinin her tonunu ve yüzlerce canlı türünü içinde barındıran İğneada’da yaşamı savunmak için doğa yürüyüşü çağrısı yaptı.

Evrensel'den Tolga Alp Turgut'un haberine göre, İğneada’da meydandan sahile kadar yürüyüş yapıldı. Burada basın açıklamasını okuyan Kuzey Ormanları Savunması'ndan Esra Karataş, “Ne İğneada’ya, ne Istrancalar’a ne de Kuzey Ormanları’na yapılmaya çalışılacak hiç bir mega proje, ne kadar güvenli denilse de, ne kadar faydalı olacağı iddia edilse de burada kaybedilecek doğanın vereceklerinden daha değerli olmayacaktır” diye konuştu. Kuzey Ormanları Savunması'ndan Nükleer Karşıtı Platform'a yaşam savunucularının katıldığı eylemde nükleer santrallere ve doğayı talan eden rant projelerine karşı mücadele çağrısı yapıldı. Eylemin ardından Türkiye’nin 39. milli parkı ve Amazonlardan sonra dünyanın en büyük longozu olan İğneada'daki longoz ormanlarında iki buçuk saat süren doğa yürüyüşüne çıkıldı.

Longoz nedir?

Longoz (subasar) ormanlıklar, kışları sularla kaplanan ormanlık alan demek. Dünya’da Amazon, Afrika Kongo Havzası ve Türkiye’de de İğneada’da bulunuyor. Bölge; endemik canlı ve bitki çeşitliliği açısından oldukça zengin bir bölge.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleere-inat-longozlar-yasayacak_138644.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!