Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enka, Kosova’da 700 Milyon Euro’luk Otoyol İmzası Attı

Kosova’yı, Adriyatik Denizi’ne bağlayacak olan Vırmiça- Merdare otoyolunun inşası için Kosova Hükümeti ile Bechtel-Enka arasında 700 milyon Euro’luk anlaşma imzalandı.

Hürriyet Gazetesi
Enka, Kosova’da 700 Milyon Euro’luk Otoyol İmzası Attı

Kosova’yı, Adriyatik Denizi’ne bağlayacak olan Vırmiça- Merdare otoyolunun inşası için Kosova Hükümeti ile Bechtel-Enka arasında 700 milyon Euro’luk anlaşma imzalandı.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi, “Bugün, siyasi hayatımın en mutlu günlerinden birini yaşıyorum. Çünkü, Kosova’nın var oluşundan bu yana böyle bir büyük anlaşma imzalanmamıştı. Hayal ettiğimiz otoyolun çalışmaları için artık start verildi ve bu otoyol Kosova sayesinde Asya’yı, Adriyatık Denizi’ne en kısa yoldan çıkaracak” dedi.  Enka adına konuşan Sinan Tara, böyle bir anlaşmanın imzalandığı için mutlu olduğunu belirtti.

Türk firmasının olması önemli

Tara, “Kosova’nın kalkınmasında bir Türk firmasının yer alması çok önemli. Kosova Hükümeti’nin gösterdiği güven için teşekkür ederim” diye konuştu. Michael Adams ise, ABD ve Türkiye Şirketi olan Bechtel - Enka Kosova’da en iyi bir şekilde çalışacağını ve otoyolun öngörüldüğü tarihte tamamlanacağını söyledi.

Konuşmaların ardından şampanyalar patlatıldı ve Kosova için tarihi önem taşıyan anlaşma kadeh kaldırarak kutlandı. Enka temsilcisi Sinan Tara, “Çok mutluyuz. Bir senedir bu anlaşma üzerinde çalıştık. Kosova Hükümeti’nin kararı üzere bu anlaşmayı imzaladık. Kosova ve Priştine’yi bu yol sayesinde Avrupa’ya bağlayacağız. Otoyolun inşası 700 milyon Euro’ya mal olacak.”

Ulaştırma Bakanı Fatmir Limay, Kosovalılar’ın yanı sıra kendi hayallerinin geçekleştiğini anlatırken, “Yol sayesinde Kosova gelişecek. Yeni işyerleri açılacak. Bugün tarihi yazdık” dedi.

ETİKETLER: firma proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/enka-kosovada-700-milyon-euroluk-otoyol-imzasi-atti_78551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!