Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ENS, Otoyolların Zeminini Güçlendiriyor

İnşaat sektöründe son yıllarda yaşanan büyük patlamanın bu yıl da tüm hızıyla devam ettiğini söyleyen ENS Zemin Teknolojileri Genel Koordinatörü C. Umut Kadıoğlu, konut ve AVM piyasasının yanı sıra Türkiye’nin büyük ihtiyacı olan otoyol çalışmalarının da tüm hızıyla devam ettiğini kaydetti.

kobiden.com
ENS, Otoyolların Zeminini Güçlendiriyor

İnşaat sektöründe son yıllarda yaşanan büyük patlamanın bu yıl da tüm hızıyla devam ettiğini söyleyen ENS Zemin Teknolojileri Genel Koordinatörü C. Umut Kadıoğlu, konut ve AVM piyasasının yanı sıra Türkiye’nin büyük ihtiyacı olan otoyol çalışmalarının da tüm hızıyla devam ettiğini kaydetti. Firmalarının şu anda çok önemli bir otoyol projesinde zemin güçlendirme çalışmaları yaptığını dile getiren Kadıoğlu, “Yılın ortalarına kadar bu projeye odaklanmış durumdayız. Yurtdışındaki karışıklıklar iç piyasadaki sıkışık durumu biraz artıracak gibi gözüküyor. Yılın sonlarına doğru yeni makine yatırımları yapabiliriz” dedi.

Firmalarının 2005 yılından bu yana zemin güçlendirme ve geoteknik mühendisliği alanlarında hizmet verdiğini aktaran Kadıoğlu, faaliyetlerinin arasında fore kazık, mini kazık, ankraj, jet grout, püskürtme beton ve her türlü iksa sistemlerinin bulunduğunu kaydetti. Daha önceki yıllarda yurtdışında çalışmalarının olduğunu, fakat 2010 yılında yurtiçinde önemli projelere imza attıklarını ifade eden Kadıoğlu, bunlardan en önemlilerinin Dalaman Hava Meydan Komutanlığı ve Batman Atıksu Arıtma Tesisi projeleri olduğunu açıkladı.

“Bizim için yatırım yeni makine ihtiyacı ve makine parkının genişletilmesi demek” diyen Kadıoğlu, bu alanda yeni çalışmalarının olmadığını iletti. Makine yatırımı yapmamalarının nedenini son birkaç yıl içinde zemin piyasasındaki firma sayısının artışına bağlayan Kadıoğlu, bu anlamda kendi makinelerinin yetersiz kaldığı zamanlarda rahatlıkla taşeron desteği alabildiklerini söyledi. Türkiye’deki büyümenin inşaat sektörüne dolayısıyla zemin piyasasına da büyük hareket getirdiğini aktaran Kadıoğlu, “Türk firmaları Libya, Kuzey Irak ve Dubai gibi yerlerde çok büyük yatırımlar yapıyor. Şu anda Libya’daki durum kötü ancak özellikle Kuzey Irak’ta çok büyük ve her geçen sene artan bir iş potansiyeli bulunuyor” diye konuştu.

"Sektörde zemin firmalarının sayısı her geçen gün artıyor"

2010 yılında en hızlı büyüyen sektörün inşaat sektörü olduğunu dile getiren Kadıoğlu, sektörde yaklaşık yüzde 10’luk bir büyümenin söz konusu olduğunu, bu rakamın 2009 yılında yüzde 6 dolaylarında olduğunu kaydetti.

Geçen yıl sonunda İstanbul’da 100 civarı, Türkiye genelinde ise 266 AVM sayısına ulaşıldığını açıklayan Kadıoğlu, 2011 yılının daha hareketli geçeceğini, özellikle İstanbul-Eskişehir hızlı treni ve İzmir-İstanbul otobanı gibi büyük yatırımların bu sene içinde sektöre büyük bir ivme kazandıracağını dile getirdi. Sektördeki büyümenin fiyatlara ise ters orantıda yansıdığına dikkat çeken Kadıoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Akaryakıt, hammadde, çimento, demir fiyatları her geçen gün artarken, zemin piyasasındaki birim fiyatlar çok düşük. Zemin firmalarının her geçen gün çoğalması önemli sorunları da beraberinde getirdi. Fiyatların taban seviyede olması özellikle büyük firmaları zor durumda bırakıyor. Burada yatırımcılara ve büyük müteahhitlerimize önemli görevler düşüyor. Kaliteden ödün vermemek adına işi yapamayacak zemin firmaları yerine daha tecrübeli, daha teknolojik ekipmanları olan ve daha bilgili personeli olan firmaları tercih etmeleri çok önemli.”  

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/ens-otoyollarin-zeminini-guclendiriyor_87002.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!