Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erbil'in Gözdesi Türk Şirketleri

AFP, Kuzey Irak'ın başkenti Erbil'de faaliyet gösteren 600'den fazla yabancı firmanın çoğunun Türk olduğunu bildirdi. Kürt bölgesi, Dubai'yi ekonomik kalkınma modeli olarak benimsiyor.

Milliyet Gazetesi
1 Erbil'in Gözdesi Türk Şirketleri

FP, Kuzey Irak'ın başkenti Erbil'de faaliyet gösteren 600'den fazla yabancı firmanın çoğunun Türk olduğunu bildirdi. Kürt bölgesi, Dubai'yi ekonomik kalkınma modeli olarak benimsiyor.

Fransız haber ajansı AFP, Irak'ın kuzeyindeki Kürt bölgesinin yabancı yatırımcılar için çekim merkezi haline gelmeyi hedeflediğini belirterek burada faaliyet gösteren 600'den fazla yabancı firmanın çoğunluğunu Türk şirketlerinin oluşturduğunu yazdı.

AFP muhabiri Mathieu Gorse, "Çok katlı otellerin ve gösterişli alışveriş merkezlerinin inşa edildiği bölgenin başkenti Erbil'in sokakları, bombalı araçların değil buldozerlerin gürültüsüyle inliyor" ifadesini kullandı. Haberde, Erbil Havaalanı'na, Viyana, Dubai ve İstanbul'dan gelen uçakların indiği, yakında Erbil'den Londra, Brüksel, Amsterdam ve Berlin'e uçak seferleri konulmasının planlandığı kaydedildi.

'Vergi de ödemiyoruz'
Kuzey Irak'ın ticari alanda atılım yaparak Dubai gibi yerlere rakip olmaya çalıştığını yazan AFP, bölgedeki Türk şirketlerinden Genel Enerji ile Kanadalı Addax Petrol firmasının ortaklığındaki TTopco şirketinden Hoşyar Nuri Abbas isimli bir yetkilinin, "Kürdistan Dubai'ye alternatif olacak" şeklindeki sözlerine yer verdi. Erbil Valisi Nevzad Hadi Mevlüd, "Kürt bölgesinin Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin ekonomisinin bir kopyası olacağını ve yeni Irak için örnek teşkil edeceğini" söyledi.
Bölgede iş yapan bir başka Türk şirketi BTP Nursoy'un Kürt yetkilisi Muhammed Tahir Brifkani de, "Dünyada bu kadar güvenli başka bir bölge daha yok. Burada etkileyici bir büyüme hızı var ve vergi de ödemiyoruz. İşlerimizi burada büyütmek istiyoruz" diye konuştu.

AFP'nin haberinde, Erbil'de havuzlu, tenis kortlu 700 dairelik bir site inşa eden BTP Nursoy şirketinin Irak operasyonlarında 1200 kişinin çalıştığı ve bu rakamın şirketin Türkiye'deki projelerinde çalışanlardan fazla olduğu belirtildi.

Türk-Kanada ortaklığı
Türk-Kanada petrol şirketi TTopco'nun da halen Irak'ta dördüncü petrol kuyusunu açmakta olduğu, yıl sonuna kadar iki kuyu daha açmayı planladığı kaydedildi. TTopco'nun açtığı üç kuyudan günde 75 bin varil petrol çıkarılacağı belirtildi.

AFP, Norveçli DNO, Kanadalı Western Oil şirketleri ile birlikte Türk Petoil grubunun da Kürt bölgesel yönetimiyle anlaşma imzaladığını, ancak Irak Meclisi'nde oylanmayı bekleyen enerji yasa tasarısının yürürlüğe girmesi halinde bu anlaşmaların geleceğinin belirsiz hale gelebileceğini yazdı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erbilin-gozdesi-turk-sirketleri_54981.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Ben erbil'de yatırım yapan büyük türk firmalarından birinin telefon numarasını istiyorum. Bana yardımcı olur iseniz sevinirim. tolga_33_44@hotmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!