Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erdemir'den Uyum Zamlarına Devam

Global piyasalarda özellikle hammadde fiyatlarındaki artışa paralel olarak kademeli olarak zam açıklayan Erdemir fiyatlarını dün yine yukarı çekti. Yüzde 4-8 arasında, zam açıklayan şirket, fiyat politikasıyla ilk çeyrekte de kâr etti.

Referans Gazetesi
Erdemir'den Uyum Zamlarına Devam

Global piyasalarda özellikle hammadde fiyatlarındaki artışa paralel olarak kademeli olarak zam açıklayan Erdemir fiyatlarını dün yine yukarı çekti. Yüzde 4-8 arasında, zam açıklayan şirket, fiyat politikasıyla ilk çeyrekte de kâr etti.
 
Piyasa fiyatı uluslararası pazarın altında olan Türkiye'nin en büyük entegre yassı çelik üreticisi Erdemir fiyatlarına yüzde 4-8 arası zam yaptı. Erdemir'in zam kararında çelik pazarındaki global gelişmeler ile girdi maliyetlerinin yüksek oranda artması etkili oldu. Fiyatlarını 10 Mayıs'a kadar verilecek siparişler için revize eden şirketin zamlarına devam edeceği öngörülüyor. Erdemir ayrıca cuma günü yılın ilk çeyreğinde güçlü operasyonel performansının etkisiyle 160.4 milyon lira net kâr açıklamıştı. Bu durum şirketin satış politikasının pazarda karşılık bulduğu şeklinde değerlendiriliyor.

Şirketin internet sayfasından alınan bilgiye göre Erdemir fiyatlarını 10 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere 50 $/tona kadar artırdı. Öğrenilen bilgiye göre İsdemir fiyatları da artırıldı. Bir önceki fiyat listesi 1 Nisan'da açıklanmıştı. 720 $/tondan satılan sıcak haddelenmiş sac İsdemir teslimi için 740-760 dolar/tona ve Erdemir teslimi için 750-770 dolar/tona çıktı. 780-800 dolar/tondan satılan soğuk sac 830-850 dolar/tona yükseldi. Teneke/krom kaplı rulo ürün fiyatı 1.200 dolar/ton, paketlerse 1.240 dolar/ton oldu. Yeni levha fiyatıysa 850 dolar/ton. Bu fiyatlar bir önceki listede 50 dolar/ton daha düşüktü. Erdemir'in yeni galvanizli sac fiyati ise 870 dolar/ton oldu.
 
Kâr marjı halen düşük

Fiyat artışının temel nedeni olarak ise çelik pazarındaki global gelişmeler gösteriliyor. Erdemir'in fiyatlarının uluslararası fiyatlardan düşük olması nedeniyle uzmanlar bu zammın beklentiler doğrultusunda yapıldığına dikkat çekiyor.

Öte yandan Erdemir, 2010'un ilk çeyreğinde 166 milyon TL net kâr açıkladı. Şirket, 2009'un aynı döneminde 154 milyon TL zarar kaydetmişti. Erdemir, ilgili açıklamasında, 2009'un üçüncü çeyreğinden itibaren pazarda toparlanma sinyalleri alındığını ve bunun da üretimi ve fiyatları yukarı çektiğini belirtti. Ancak şirket, "Hammadde maliyetlerindeki yükselişler, fiyatlar yukarı yönde hareket etse bile çelik üreticilerinin kâr marjlarını olumsuz yönde etkileyecektir" tespitini yaptı. Erdemir de, diğer çelik üreticileri gibi, demir cevheri tedarikinde yıllık sözleşmeler yerine üçer aylık sözleşmelere geçiş hamlesinden şikâyet ediyor. Şirket, hammadde fiyat artışlarına bağlı olarak, nihai mamul fiyatlarındaki artışın da devam ettiğini kaydetti.

Erdemir'in Ereğli fabrikası Ocak-Mart 2010 döneminde 889.000 ton ham çelik üretti; bu da 2009'un aynı dönemine göre yüzde 0.9 düşüş anlamına geliyor. İskenderun fabrikasının üretimi ise yüzde 44 artışla 953.000 tona yükseldi.

Ereğli fabrikasının ilk çeyrekteki nihai mamul satışları 2009'un aynı dönemine kıyasla 1.03 milyon tondan 830.000 tona geriledi. İsdemir'in satışları ise aynı dönemde 718.000 tondan 863.000 tona yükseldi.

 

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/erdemirden-uyum-zamlarina-devam_79358.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!