Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Yoksula Gelince Para Yok

Erdoğan: Yerin Dibinde Adeta Bir Şehir Kurduk, Kongre Merkezi Rüyamızdı

Harbiye Kongre Vadisi’nde yaptırılan İstanbul Kongre Merkezi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Kültürde, sanatta sıçramayı yapamazsanız, medeniyet yarışında yoksunuz” dedi. Açılış töreninde konuşan Erdoğan, çatısı altında bulunulan bu eserin, yerin altında yedi kat, yerin üstünde de beş kat

Radikal Gazetesi
Erdoğan: Yerin Dibinde Adeta Bir Şehir Kurduk, Kongre Merkezi Rüyamızdı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Harbiye Kongre Vadisi’nde yaptırılan İstanbul Kongre Merkezi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Kültürde, sanatta sıçramayı yapamazsanız, medeniyet yarışında yoksunuz” dedi. Açılış töreninde konuşan Erdoğan, çatısı altında bulunulan bu eserin, yerin altında yedi kat, yerin üstünde de beş kat olmak üzere 120 bin metrekarelik bir alan olduğunu ve anlaşma süreleriyle birlikte ele alındığında 13 ay gibi bir zamanda bitirildiğini söyledi. “Türkiye, yeniden tarihe dönüyor, yeniden ayağa kalkıyor” diyen Erdoğan, “Çünkü benim ülkemde ne yazık ki 10 yılları aşan sürede başlayıp da bitirilemeyen eserler var. Artık bunlar geride kaldı” dedi.

ABD dışında üç yerde

Türkiye’nin IMF ve Dünya Bankası toplantısına hazır olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti: “Amerika dışında üç yerde IMF ve Dünya Bankası toplantısı yapıldı bugüne kadar... Yıl 1955 bir kez daha Türkiye’de yapıldı. Sonra Singapur. Üçüncü kez de 6-7 Ekim tarihlerinde İstanbul’da, bu salonda, bu kongre merkezinde yapılacak. Peki nasıl oldu bu? Nasıl aldınız bunu? IMF ile birçok görüşmelerimiz var. Bunlar da devam ediyor. Bütün bu görüşmelerin arasında bir taraftan bu yarışın içinde şurayı yaptık. Ve hepsinden öte yerin dibinde adeta bir şehir kuruldu. Tarihte bunun benzerleri vardır ama bakın şimdi de bu adım atıldı.”

‘Habitat II ile başladı’

Belediye başkanlığı döneminde başlattığı Kongre Vadisi çalışması olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Lütfi Kırdar ile bunu başlattık. Ve ilk defa uluslararası boyutta çok büyük bir toplantılı Habitat II toplantısını orada yaptık. Bu toplantı ile Kongre Vadisi İstanbul’un gündemine düştü. O gün bugündür bu bizim rüyamızdı. Lütfi Kırdar çok kısa sürede o zaman bitirildi, hazırlandı. Ama biz onu yeterli görmedik. Dedik ki Kongre Vadisi ise Cemal Reşit Rey, Lütfi Kırdar, Cemil Topuzlu, yeni yapacağımız bu merkez ve Muhsin Ertuğrul” dedi. Muhsin Ertuğrul’un yıkımıyla alakalı açıklamalarını yaptığı zaman bazı çevrelerin adeta kıyamet kopardıklarını ifade eden Erdoğan, şöyle dedi:

Sanatçıya ‘anlam’lı mesaj

“Biz daha güzelini, daha iyisini burada yapacağız. 600 kişilik bir salon olacak, sahne çok daha farklı olacak dediğimiz zaman buna inanmadılar. Olumsuz kampanyalar yaptılar. Peki bu olumsuz kampanyaları yapanlar, Muhsin Ertuğrul bitti acaba hangi yüzle gelip diyecekler ki ‘Nasıl olmuş?’. Ne derlerse desinler biz yolumuza devam ediyoruz. Sanat camiasının temsilcilerine söylüyorum, bizi yanlış anlamaya devam etmeyin bırakın bu işleri. Yeter ki siz sanata ideolojileri değil, sanata fikrinizi, düşüncenizi katın da bu ülkeye bir şeyler kazandırın.”

Lütfi Kırdar’la iç içe

Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi’nce Harbiye Kongre Vadisi’nde yaptırılan İstanbul Kongre Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, yeni yapılan kongre merkezi ile Lütfi Kırdar’ın bütünleştiğini ve tünel geçitleriyle birbirine bağlandığını, Muhsin Ertuğrul ile zaten yan yana olduğunu kaydetti. Erdoğan, “Şimdi Cemil Topuzlu ile de burayı bütünleştireceğiz. Sadece açık hava tiyatrosu olarak görev yapmayacak. Onun üstünü de mobil açılıp kapanan bir çatıyla örteceğiz. Kışın da oradan istifade eder hale geleceğiz. Böylece bu bölgede yapılan etkinlikler uluslara-rası noktada bir şey olduğu zaman, ‘Acaba şu olur mu, olmaz mı’ diye bizi düşündürtmeyecek. Bunların hepsi rahatlıkla bu bölgede yapılabilir” diye konuştu.

AKM’yi eleştirdi

Yatırımları yaptıkça bunların olduğunu, bu merkez yapılırken de dört kez ziyaret ederek inşaat durumunu gördüğünü anlatan Erdoğan, “İnşaat işi telefonla, talimatla olmuyor” dedi. Atatürk Kültür Merkezi’nin temelinin 1946 yılında atıldığını ve 1969 yılında açıldığını anımsatan Erdoğan “Farkı anlatmaya gerek var mıydı? Halep oradaysa arşın burada” diye konuştu. Kongre merkezinde Dünya Bankası ve IMF toplantılarının gerçekleşeceğini de anımsatan Erdoğan, burada 850 tane baş başa görüşmenin yapılabileceği oda bulunduğunu, açık hava tiyatrosuyla merkez arasının yayalara açık hale getirildiğini ifade etti.  Türkiye’deki yapılan kongrelerin yüzde 85’inin İstanbul’da gerçekleştiğini anlatan Erdoğan, “İstanbul, artık dünyada ve Avrupa’da farklı bir konuma yükseliyor. İstanbul, artık dünya kenti ve adını duyurmuş durumda” dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
http://www.yapi.com.tr/haberler/erdogan-yerin-dibinde-adeta-bir-sehir-kurduk-kongre-merkezi-ruyamizdi_72529.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!