Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erdoğan’ın Gittiği Camideki Baz İstasyonları İzinsiz

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cuma namazını kıldığı Firdevs Camisi'ne kurulan minare şeklindeki baz istasyonlarının izinsiz olduğu ortaya çıktı.

Hürriyet ANKARA
Erdoğan’ın Gittiği Camideki Baz İstasyonları İzinsiz

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cuma namazını kıldığı Firdevs Camisi'ne kurulan minare şeklindeki baz istasyonlarının izinsiz olduğu ortaya çıktı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ve Diyanet’ten sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik, ülke genelinde 713 camiye Diyanet’in bilgisiyle baz istasyonu kurulduğunu ve bu baz istasyonları karşılığında gelir elde edildiğini bildirdiler. Kubbe ve minarelerini GSM firmalarını kiralayarak ciddi gelir elde eden camilerden biri de, geçen hafta Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cuma namazını kıldığı, Çukurambar Semti’ndeki Firdevs Camisi oldu. Buradaki üç baz istasyonunun, “Minare” şeklinde yapılarak kamufle edildiği ve “İzinsiz” konulduğu ortaya çıktı.

Elektronikçi vekil ortaya çıkardı

Çukurambarda oturan CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, üç büyük GSM şirketi Türkcell, Vodafone ve Avea’nın Firdevs Camisi kubbesine baz istasyonları kurduklarını gördü. Seyhan, bir soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine getirdi. Bakan Çelik, Bardaroğlu’ndan gelen şu yanıtı Seyhan’a gönderdi:

Sözleşme imzalandı

“Ulaştırma Bakanlığı’ndan lisans alan GSM firmaları, başkanlığımıza başvurdular. Cami dernek ve vakıflarınca Başkanlığımız bilgisi haricinde camilere kurulmaya başlanan baz istasyonlarına düzenleme getirilmesi amacıyla, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı, Maliye Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile Diyanet arasında 2001 ve 2006’da iki sözleşme imzalandı ve çalışmalara başlandı.

İzinli 713 baz istasyonu var

Yurt genelinde Başkanlığımızın bilgisinde kurulan baz istasyonu sayısı 713. Çukurambar’daki Firdevs Camisi’ne kurulan baz istasyonu Diyanet’in bilgisi dışında. Camilere kurulan baz istasyonları için ilgili firmalarca il, ilçe ve köylerin konumuna göre belirlenen kira bedelleri ödeniyor.

Cami gelirinin yüzde 3’ü Hazine’ye

Baz istasyonu kurulan camilerden elde edilen brüt kira gelirinin yüzde 3’ü arz bedeli olarak Hazine’ye tahsis ediliyor. Kalan gelir, öncelikle baz istasyonu kurulan caminin ihtiyaçları tarihi camilerin bakım ve onarımı gibi işlerde kullanılıyor.”

Cami üzerinden ticaret

Seyhan, cami kubbe ve minaresine ticari amaçlı baz istasyonu kurdurmanın “skandal” olduğunu savunarak şöyle konuştu:

“Devletin sorumluluğundaki ibadethanelerin genel giderlerini karşılamak için bu tür ticari işlemlere mi ihtiyacı var? Bu durumda camiler başka ticari faaliyetler için de kullanılabilir mi? Örneğin, camilere gelir için reklam tabelaları da asılacak mı? Cemaat, çok yakından yüksek radyasyona maruz kalıyor. Bu camide namaz kılan cemaate 10 metre mesafede yüksek frekans - radyasyon yayan üç tane baz istasyonu var. Cemaatin yanı sıra çevredeki evlerde oturanlar da etkileniyor. Kaldı ki, bu camideki baz istasyonunun Diyanet’te kaydı yok. Acaba, ülke genelinde böyle kayıtsız baz istasyonlu kaç cami var?”

http://www.yapi.com.tr/haberler/erdoganin-gittigi-camideki-baz-istasyonlari-izinsiz_77373.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!