Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erdoğan'ın Şehircilik Ölçütü Mekke, Kudüs

Tayyip Erdoğan, Mekke, Medine, Kudüs, Bağdat, İstanbul, Bursa ve Diyarbakır'a işaret ederek, "İslam medeniyeti kavramı her telaffuz edildiğinde, bu muhteşem şehirlerin siluetlerinin, kubbeler ve minarelerle süslenen o uhrevi atmosferlerinin, ahlak ve güzellikle yoğrulan o gönül zengini insanlığın akla gelmesi tesadüf değildir" dedi.

Cumhuriyet Gazetesiaşbakan Tayyip Erdoğan, Mekke, Medine, Kudüs, Bağdat, İstanbul, Bursa ve Diyarbakır'a işaret ederek, "İslam medeniyeti kavramı her telaffuz edildiğinde, bu muhteşem şehirlerin siluetlerinin, kubbeler ve minarelerle süslenen o uhrevi atmosferlerinin, ahlak ve güzellikle yoğrulan o gönül zengini insanlığın akla gelmesi tesadüf değildir" dedi. Erdoğan, söz konusu kentlerin gurur kaynağı ve şehircilik ile mimari alandaki ölçütler olduğunu söyledi.

İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı'nın (OICC) 11. Genel Kurul Toplantısı, Ankara'da başladı. Açılışında Kuranıkerim okunan toplantıda konuşan Erdoğan, "Biz bir kardeşler topluluğuyuz" diye hitap ettiği İslam ülkeleri temsilcilerine, "Bugün Dubai'den Sana'ya, Kuveyt'ten Senegal'e, Kahire'den Karaçi'ye, İstanbul'dan Hartum'a, Riyad'dan Ramallah'a, Bağdat'tan Beyrut'a gittiğimiz zaman gördüğümüz çelişkiyle yüzleşmek zorundayız. Muazzam bir zenginlikle büyük bir yoksulluğun, aynı anlam dünyasını paylaşan toplumlar arasında bu kadar bariz olması, büyük bir çelişkidir. Bu çelişkiyi hep birlikte gidermeye mecburuz'' dedi.

Erdoğan, şunları söyledi: "Bizim medeniyet, şehir ve tarih tecrübemize göre bütün inançlar emniyet altındadır... İslam medeniyeti, adı üstünde yücelttiği tüm değerleri, yaşadığı şehirlere de yansıtan bir medeniyettir.''

Ankara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek ise İslam kentleri arasında işbirliğinin her alanda gelişmesi için gayret gösterilmesi gerektiğini söyleyerek, "Kuvvetler dengesini kendi lehlerine çevirmek için gayret eden güçler, bizzat kendi ürettikleri odakları, İslamın temsilcisi olarak göstermek suretiyle masa başında üretilen şiddet ve insanlık dışı olayları İslama mal etmekte, bu şekilde İslamın barışçıl yüzünü kapatmaya, güneşi balçıkla sıvamaya çalışmaktadırlar'' diye konuştu. Gökçek, İslam medeniyetinin zengin tarihinin genç nesillere öğretilmesi gerektiğini, bu konuda gerekli çalışmaları yapmakla yükümlü olduklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erdoganin-sehircilik-olcutu-mekke-kudus_54822.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!