Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erime Büyük Depremleri Tetikleyecek

Küresel ısınmanın yarattığı tehlikelere karşı bugüne kadar onlarca uyarı yayınlandı. Ancak 15 Eylül’de Londra’da toplanacak bir konferansta küresel ısınmanın yarattığı ancak bu güne kadar çok fazla değinilmeyen bir konu masaya yatırılacak.

Vatan Gazetesi
Erime Büyük Depremleri Tetikleyecek

Küresel ısınmanın yarattığı tehlikelere karşı bugüne kadar onlarca uyarı yayınlandı. Ancak 15 Eylül’de Londra’da toplanacak bir konferansta küresel ısınmanın yarattığı ancak bu güne kadar çok fazla değinilmeyen bir konu masaya yatırılacak. Londra Üniversitesi’nin (UCL) evsahipliği yapacağı, Oxford ve Arizona gibi dünyanın saygın üniversitelerinden bilim adamlarının katılacağı konferansta küresel ısınmanın neden olabileceği deprem, tsunami ve volkanik hareketler tartışılacak.

UCL’den Prof. Bill McGuire’nin hazırladığı rapora göre, küresel ısınmanın neden olduğu buzullardaki erime çığ, sel ve erozyon gibi tehlikelere yol açacak. Ayrıca yeraltı sularındaki değişimler nedeniyle toprak altında büyük heyelanlar meydana gelebilecek. Bunun dışında buzulların erimesi ve deniz suyunun yükselmesi nedeniyle yer kabuğuna uygulanan baskının değişmesi de yer sarsıntılarına neden olabilecek. Deniz tabanındaki değişimler nedeniyle de İngiltere, Yeni Zelanda, Şili ve Kanada gibi ülkeler tsunami tehditiyle karşı karşıya kalabilecek.

Tehlikenin sanılandan da büyük olduğunu söyleyen McGuire "Sadece okyanuslar ve atmosfer tehlike oluşturmuyor. Jeolojik yapı da bu değişimden etkilenecektir. Belki de Dünya böylece bize birşey anlatmaya çalışıyordur" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erime-buyuk-depremleri-tetikleyecek_72064.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!