Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Oyun Bitti Tesis Paydos

Erzurum Gecekonduları Sporculara Anı Malzemesi Oldu

Erzurum'un en yoksul gecekondu mahallelerinden birine yapılan Curling slaonu yapıldı. Mahalleyi görmesinler diye kendilerine ayrı bir yol yapılan sporcular ise, antrenman sonrası gecekonduları arkalarına alıp fotoğraf çektiriyor.

Radikal Gazetesi
Erzurum Gecekonduları Sporculara Anı Malzemesi Oldu

Erzurum’un gecekondu semtlerinden biri olan Mecidiye Mahallesi’ne 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için 9 milyon liraya yaptırılan Türkiye’nin ilk Curling Salonu, konuklarını ağırlamaya başladı. Antrenman için bin 200 seyirci kapasiteli salona gelen yabancı sporcular, çevredeki gecekonduları görünce şaşırdı. 58 ülkeden gelen bazı sporcular, antrenman sonrası gecekonduları arkalarına alarak fotoğraf çekti.

Kış oyunlarına gelen yabancı sporcuların gecekonduların bulunduğu sokaklardan geçmemesi için Curling salonuna yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda yeni bir yol yaptırıldı. Salonda ilk olarak Birinci Uluslararası Nenehatun Curling Kupası yarışları düzenledi. Salonun bulunduğu mahallede kentsel dönüşüm uygulanmadığı için Yakutiye İlçesi’nin Mecidiye Mahallesi’ndeki salon gecekonduların ortasında kaldı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, Curling salonunun yapıldığı mahallenin Erzurum’un bir parçası olduğunu söyledi. Çintimar, "Curling salonu hemen arka taraftaki Aziziye Tabyaları mimarisine uygun olarak yapıldı. 9 milyon liralık salonun buraya yapılmasında sayın bakanımıza, genel müdürümüze yer belirlemede telkinimiz oldu. Çünkü burası şehrin en varoş bölgesi. O yüzden bu bölgede mutlaka böyle bir salon olması gerekliydi. Buraya yurt dışından ve dünyanın dört bir tarafından insanlar gelecek. TOKİ aracılığı belki farklı kanallarla yeniden kentsel dönüşüm yapılarak bu bölgenin şehre kazandırılması sağlanabilir. Erzurum’un en eski yerleşim yerlerinden biri ve kenti en güzel gören yer. Burada bu tesisin yapılması Erzurum ve bizim için önemliydi. Şimdi burada yapılacak tek şey çevredeki binaların en kısa sürede istimlak edilmesi ve bunların yeniden kentsel dönüşümle bölgeye kazandırılması" diye konuştu.

2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için gelen sporcular, çevresi harabe şeklindeki gecekondularla kaplı curling salonunda anteranmanlarına başladı. Türkiye’nin ilk curling salonundan çıkan yabancı sporcular ve antrenörleri, çevredeki yıkılmaya yüz tutan yapıları görünce şaşırıp kaldı. Sporcular arkalarına aldıkları gecekondularla hatıra fotoğrafı çektirdi. (dha)

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/erzurum-gecekondulari-sporculara-ani-malzemesi-oldu_85370.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!