Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Oyun Bitti Tesis Paydos

Erzurum'da 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na ev sahipliği yapan kayak tesisi 'arıza' verdi. 17-18 Eylül'de yapılması planlanan 'Kayakla Atlama Yaz Dünya Kupası' iptal edildi. Federasyon Asbaşkanı tepkili. Gençlik Spor İl Müdürlüğü ise 'arıza yok, bakım var' dedi.

Akşam Gazetesi
Oyun Bitti Tesis Paydos

2011 Üniversiteler Kış Oyunları'na evsahipliği yapan Erzurum'daki kayak kompleksinde yeni sorun. UNIVERSIAD arifesi önce 'kar', ardından 'kablo kemiren farelerle' gündeme gelen tesisin, 70 milyona mal olan atlama kulelelerinde yaşanan arıza krize yol açtı. 17-18 Eylül tarihlerinde gerçekleşmesi beklenen 'Kayakla Atlama Yaz Dünya Kupası' yarışları iptal oldu.

Uyardık, çözüm bulunmadı

Atlama kulelerine sporcuları taşıyan fünikülerlerle çim sulama sistemlerinde arıza, beton zeminde bozulma olduğunu belirten Türkiye Kayak Federasyonu Asbaşkanı Mustafa Efendioğlu, aylardır sorunların giderilmesi için girişimlerde bulunduklarını söyledi. Kış Oyunları'nın ardından atlama kulelerinde sorun tespit ettiklerini belirten Efendioğlu, 'Büyük mücadele verip birçok organizasyonu Erzurum'a getirdik. Ancak Kayakla Atlama Yaz Dünya Kupası arızalar nedeniyle iptal oldu. Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkililerini defalarca uyardık. Ancak sorun aylardır giderilmiyor. Şubatta Kış Oyunları'ndan daha da önemli olan Kayakla Atlama Dünya Gençler Şampiyonası var. Çözüm bulunmazsa bu yarışı da iptal etmek zorunda kalırız. Bu hem Erzurum hem ülkemiz için büyük imaj kaybına yol açar. Başta Dünya Kış Olimpiyatları, talip olacağımız tüm oyun ve yarışmalarda karşımıza çıkar' dedi.

Kamp yurtdışında

Efendioğlu, Avrupa'nın en büyük, dünyanın ikinci en büyük kulelerine sahip olduğumuz halde sorunlar nedeniyle sporcuların kamp için yurt dışına gönderildiğini belirtti: Kendi tesislerimiz, otelimiz var ama büyük paralar harcayarak sporcularımızı yurtdışı kamplarına gönderiyoruz. Umarım şubata kadar arızalar giderilir.

Biz iptal etmedik

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri tesiste arıza değil bakım olduğunu söyledi. Yarışmanan Dünya Kayak Federasyonu'nca iptal edildiğini vurgulayan yetkililer, 'Kayakçılar 20 Eylül'de atlama kulelerinde antrenman atlayışı yapabilecek. Fünikülerde problem yok. Tesis zaman zaman bakıma alınıyor. Çamurun temizlenmesi için boşaltılan suni kar göletlerine su doldurulmaya başlandı' dedi.

Bölgede bir eşi yok

Atlama Kuleleri, dünyanın en yüksek ilk üçü arasında. Erzurum'dan Çin'e kadar uzanan coğrafyada tek. Daha önce finüküler yine arıza yapmış, kabloları farelerin kemirdiği ortaya çıkmıştı. 'Yine mi fare' sorusu gündeme geldi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/oyun-bitti-tesis-paydos_89104.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!