Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Erzurum Şehir Hastanesi’nde Sona Gelindi

2013 yılında yapımına başlanan Erzurum Şehir Hastanesinde sona gelindi. Yüzde 97’si tamamlanan hastanenin, 4 bin 500 metre kare olan hilal formatındaki çatı örtüsü dikkat çekiyor.

yapi.com.tr
Erzurum Şehir Hastanesi’nde Sona Gelindi

2013 yapımına başlanan Erzurum Şehir Hastanesi'nin yıl sonunda tamamlanması tahmin ediliyor. Hastane, 700 milyon liraya mal olup, 1250 yataklı kapasiteli, 4 bin 500 metre kare olan hilal formatındaki çatıya sahip. Hilal şeklindeki çatı yağmur sularını da biriktirerek hastane önünde yer alan bahçenin sulama sistemine aktarıyor. Çatı 2 renk sistemi ile aydınlatılacak. Gündüzleri beyaz yanacak olan hilal şeklinde ki çatı Türk Bayrağı'ndaki hilali temsil ederken geceleri ise kırmızı yanan ledler Kızılay'ın simgesi olan hilali temsil edecek. İlk aydınlatma denemesi 15 Temmuz tarihinde şehitlerin anısında yapılacak. 

400 bin metre kare kapalı alana sahip hastanede 925 hasta odası, 270 yoğun bakım odası, 310 poliklinik, 40 ameliyathane ve 3 bin 500 metre kare kapalı otopark yer alıyor. İHA'da yer alan habere göre; hastane, üzerinde yer alan güneş panelleri ile de kendi elektriğini üretecek. 

Şehir Hastanesi Koordinatörü Mehmet Demircioğlu, hastanede deprem anında dahi ameliyat yapılabileceğini ifade ederek; “Hastanemiz şu anda yüzde 90'ın üzerine ulaştı. Bloklarımızın ahşap kaplamalarını yaptık. Şu anda gelmiş olduğumuz noktada bazı bloklarımız tamamiyle bitti. Ama biz hastanenin tamamını tamamlayarak hizmete açmak istiyoruz. Uluslararası yeşil bina sertifikası alacak hastanemiz. LEED Gold sertifikası statüsünde alacağız. Bu demek oluyor ki bu hastane çevreye duyarlı bir hastane olacak. Depreme dayanıklı olacak. Öyle ki deprem olsa bu hastanede ameliyat dahi yapılabilecek. Erzurum'daki hastanemizin en önemli özelliği hilal şeklendiki temasıdır. Bu hilal geceleri beyaz geceleri kırmızı yanacak. Gündüzleri Türk Bayrağını geceleri Kızılay'ı temsil edecek. Avrupa'da örnek gösterilecek hastanelerden birisi olacak. İkinci etabın maliyeti 400 milyon lira ilk etap ise 150 milyon liraydı. Diğer giderleri de dahil edersek toplam 700 milyon gibi bir maliyetle hastane yapıldı diyebiliriz” dedi. 

Ayrıca Erzurum Şehir Hastanesinin bünyesine kentte yer alan Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Palandöken Devlet Hastanesi ve Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesi de katılacak.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/erzurum-sehir-hastanesinde-sona-gelindi_173770.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!