Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Esas Para İnşaatta

Irak'ta açılacak 18.6 milyar dolarlık ihale paketi için nasıl başvurulacağını anlatan Amerikalı yetkililer çeşitli uyarılarda bulundu: Ticaret huku

Akşamb>Irak'ta açılacak 18.6 milyar dolarlık ihale paketi için nasıl başvurulacağını anlatan Amerikalı yetkililer çeşitli uyarılarda bulundu: Ticaret hukuku yetersiz, güvenlik sorunu bütünüyle çözülebilmiş değil ama özellikle inşaatta iyi para var.

ABD'nin, Irak'ın yeniden inşasına ilişkin 18.6 milyar dolarlık dev ihalelere Türkiye'yi de davet etmesinin ardından, bu ihalelerin takvimi de belirlendi. ABD'nin Irak'taki Sivil Yöneticisi Paul Bremer'in Ekonomik İşlerden Sorumlu Yardımcısı ve Baş Ticaret Müsteşarı Robert Connan ile Bağdat, ABD ve Ankara'da görev yapan uzman ABD'li yetkililer, dün Irak'ta iş yapmak isteyen Türk sanayicilere 'Irak'ın Yeniden İnşası' konulu bir seminer verdi.

Ankara Sanayi Odası'nda (ASO) düzenlenen seminerde konuşan Connan, Irak'ın geleceği için son derece iyimser olduğunu belirterek, tünelin ucunda ışık gördüğünü söyledi. Irak'ta 1-1.5 aydır elektriğin iyi durumda olduğunu ve endüstrinin tekerleğini çevirme boyutuna geldiğini belirten Connan, Irak'ta bulunan petrol, doğalgaz, kükürt ve suyun, bütün Körfez ülkeleri için ekmek teknesi olduğunu kaydetti. Connan, yaz aylarında atık suların Dicle Nehri'ne akmaması ve endüstri için kullanılacak suyun sağlanması için güzel projelerin devreye gireceğini aktardı. Connan, 'Beyaz eşya piyasası da canlı ama esas iş inşaatta' dedi.

Hangi ihaleler açılacak

Connan'nı verdiği bilgilere göre ABD, Irak'ta ilk aşamada 18.6 milyar dolarlık ihale açacak. Bu ihale sürecinin işlemesi için Irak'ta bir Proje Yönetim Ofisi açıldı. Açılacak ihaleler son derece şeffaf olacak. 15 Ocak'ta ihalelere çağrılar yapılacak ve yüklenici firmaların nasıl ihalelere katılacağı açıklanacak. 1 Şubat ise ihaleler için son teklif verme tarihi olacak. 1 Mart'ta ise ihaleyi kazanan firmalar ilan edilecek. İhaleler 6 ana sektörde yapılacak. Bu sektörler için ise 17 ana sözleşme ve 2 bin 500 proje gerçekleştirilecek. Bu projeler taşeron firmalara da açık olacak. 6 yatırım sektörüne tahsil edilecek kaynaklar ise şöyle: Elektrik 5.5 milyar dolar, bayındırlık ve su 4.5 milyar dolar, güvenlik ve adalet 4.7 milyar dolar, iskan ve sağlık 1 milyar dolar, ulaşım ve iletişim 870 milyon dolar ve petrol 1.76 milyar dolar.

--------------------------------------------------------------------------------

ABD askeri ile işbirliği yapın

Amerikalılar, Irak'ta güvenlik sorununa ilişkin olarak da firmaları bilgilendirdiler. Buna göre Irak'ta her şey basında görüldüğü gibi kötü durumda değil. Kimi firmalar özel güvenlik şirketleri tutuyor. Connan, 'En iyi şirketi dahi tutsanız, Irak'taki durumu ve ortamı bilmiyorsa asla üst düzeyde korunamazsınız. Irak polisi ve ABD askerleri ile işbirliği içinde olmaları lazım' dedi.

--------------------------------------------------------------------------------

Gümrükte % 5 vergi alınıyor

Irak'a mal getiren firmalar 2 ay içinde iki kat arttı. Irak'a giriş yapacak firmalar, vizenin sınırda verilmesi nedeniyle sorun yaşayabilir. Bu sürecin düzelmesi zaman alabilecek. 1 Ocak'tan itibaren gümrüklerden yüzde 5 oranında İthalat Vergisi alınıyor. Bu vergi 1 Ocak 2006'ya kadar sadece 2 yıl için geçerli olacak. Yabancı yatırımcıların Irak'ta yatırım yapması için çıkarılan yeni yasa son derece şeffaf. Yüzde 50 oranında gelir ve şirket vergisi alınmasına ilişkin de bir yasa çıkarıldı.

--------------------------------------------------------------------------------

Çağlayan: Gerekli tecrübemiz var

Seminerde konuşan ASO Başkanı Zafer Çağlayan ise Türk firmalarının son 30 yılda 56 ülkede bin 300'ün üzerinde proje gerçekleştirdiğini belirterek, bu firmaların Irak'ta 1975-1991 arasında 1.6 millyar dolarlık proje yaptığını anlattı. Çağlayan, Türk firmalarının, Irak'taki pek çok projeyi başarıyla bitirmek için gerekli olan bilgi ve tecrübe birikimine sahip olduğuna işaret etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/esas-para-insaatta_8499.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!