Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Esen Profil Atakta

Esen Profil Halka Açılacak

PLASTİK BORU VE PROFİL SEKTÖRÜNÜN DEVİ, 2003'Ü ATILIM YILI İLAN ETTİ Plastik boru ve profil sektöründe Türkiye'nin önde gelen şirketlerin

Yeni Asır
Esen Profil Halka Açılacak

b>PLASTİK BORU VE PROFİL SEKTÖRÜNÜN DEVİ, 2003'Ü ATILIM YILI İLAN ETTİ

Plastik boru ve profil sektöründe Türkiye'nin önde gelen şirketlerini bünyesinde barındıran ve son iki krizden de büyüyerek çıkan Esen Şirketler Topluluğu, "dünya markası" olmak için yeniden yapılanma kararı aldı.
2001'de 1 milyon dolar olan ihracatını bu yıl 5'e katlayarak 5 milyon dolara çıkaran Esen Şirketler Topluluğu, 2003'te 5 milyon dolarlık yatırım yaparak ihracatını 10 milyon dolara yükseltmeyi planlıyor.
Yatırım kararı aldığı İran'daki tesislerinde de 2003'te üretime başlayarak Asya ve Ortadoğu pazarındaki payını artıracak olan Esen Şirketler Topluluğu, ekonomideki iyileşmelerinin ardından, 2003'te kurulacak KOBİ Piyasası aracılığıyla halka açılarak büyümesini sürdürecek.

Yeniden yapılanıyor

Türkiye'deki zor koşullara rağmen yatırımdan hiç vazgeçmediklerini ve büyümelerini sürdürdüklerini söyleyen Esen Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, 2003'te yatırımlarını 5 kat, ihracatlarını ise 2 kat artırmayı hedeflediklerini kaydetti.
Ekonomik krizden önce başlattıkları kurumsallaşma çalışmalarına hız verdiklerini ve şirketlerini yeniden yapılandırdıklarını belirten Esen, "Hedefimiz, Esen Şirketler Topluluğu'nda yer alan firmaları dünya şirketi yapmak" dedi.
Bu amaç doğrultusunda profesyonel çalışacak bir firma profili oluşturmak istediklerini bildiren Salih Esen, şöyle konuştu: "2003'e girerken bu yönde kararlar alıyoruz. Yeni yılda ekonominin daha iyi olacağını ve taleplerin artacağını düşünüyoruz. Biz kriz döneminde bile yatırımdan vazgeçmedik. Kriz sonrasına hazırlıklıyız. Yeni dönemde Türkiye ve dünyada büyümeye devam edeceğiz."

Global şirket olacak
Şirketlerini önce ulusal, sonra da uluslararası pazarlarda etkin hale getirmeyi planladıklarını anlatan Esen, şirketlerini halka açarak büyümeyi düşündüklerini söyledi. SPK'nın 2003'te KOBİ Piyasası kuracağını ve kendisinin de kuruluşunda görev üstlendiği bu piyasadan halka arzı gerçekleştirerek büyümek istediklerini vurgulayan Salih Esen, ekledi:
"Artık zor yılların geride kaldığını düşünüyorum. 2003 ve sonraki yıllarda Türkiye ekonomisi çıkışa geçecek. Biz de bu çıkışta firmalarımızı büyüteceğiz. Üretim kapasitemizi artırarak, ihracata yükleneceğiz. Balkanlar, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Arabistan pazarlarındaki payımızı artıracağız. Geçen yıl 1 milyon dolar olan ihracatımızı bu yıl 5 milyon dolara çıkardık. 2003'te ise bu rakam 10 milyon dolar olacak. 5 milyon dolarlık da yatırım yapacağız."

İran'da fabrika kuracak
Esen Şirketler Topluluğu, 2003'te yurtdışındaki büyümesini de sürdürecek. Topluluk, yurtdışındaki fabrikasını İran'ın başkenti Tahran yakınlarındaki serbest bölgede kurma kararı aldı. Bu tesiste PVC boru ve profil üretilecek. Esen Şirketler Topluluğu, Asya pazarına bu fabrika aracılığıyla ulaşacak.

KOBİ Piyayası nedir?
Sermaya Piyasası Kurulu, 2003 yılında İMKB dışında küçük ölçekli firmaların da hisse senetlerinin alınıp satılacağı bir KOBİ Borsası oluşturma kararı aldı. Bu borsada İMKB'de işlem göremeyecek düzeyde sermaye ve büyüklüğe sahip KOBİ'ler hisselerini halka arz edecek. Amerika ve Avrupa'da örnekleri görülen bu piyasa sayesinde KOBİ'ler de sermayelerini tabana yayarak kurumsal kimlik kazanabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/esen-profil-halka-acilacak_2764.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!