Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eser Holding Genel Müdürlük Binası
Yeşil Bina standartlarına ve LEED ölçütlerine uygun olarak yapılan, tasarımında insan, çevre, enerji ve ekonomik faktörlerin göz önünde tutulduğu binanın yapımı Eser Holding bünyesinde gerçekleştirildi. Yüksek standartlı çevre ve enerji sistemleri kullanılan binada, enerjinin bir kısmı yenilenebilir enerji.

Binada su yönetim sistemleri ise; yağmur suyu toplama sistemi, gri su sistemi ve tasarruflu su armatürlerinden oluşuyor. Binada depolanan yağmur suları daha sonra bahçe sulamasında kullanılıyor. Bahçeye ekilen bütün bitkiler yerel iklime uygun ve en az su tüketenler arasından seçilmiş.

Isı kayıp ve kazançlarını minimuma indirmek amacıyla çatı ve bina dış duvarlarındaki yalıtım kalınlıkları artırılmış, ısı kontrollü camlar kullanılmış. Mevcut uygulama, ilgili standardın (TS825) öngördüğü miktarın üzerinde.

Binanın yapımında betonun yüzde 75’i, tuğlanın yüzde 70’i, çeliğin yüzde 60’ı, camın yüzde 20’si ve yalıtımın yüzde 65’i geri dönüştürülen kaynaklardan sağlanmış.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından kısmen de olsa yararlanabilmek amacıyla; küçük güçte 1 adet rüzgâr türbini (1.1 KW), bina çatı ve cephesine yerleştirilmiş olan fotovoltaik paneller (6.126 KW) kurulmuş. Çatı arasına 3 adet günışığı bacası yerleştirilmiş, binanın ısıtma ve soğutma yüklerinin bir bölümünü karşılamak üzere Toprak Kaynaklı Isı Pompası ve kullanım sıcak suyunun temini amacıyla Güneş Kolektörleri kullanılmış (Tahmini 5 KW). Ayrıca, 5 adet 120 m derinlikte açılan sondaj kuyularıyla topraktan, kışın 60kWh yazın 50 kWh ısı kazanımı elde ediliyor.

Sonuç olarak; binadaki enerji gereksiniminin verimli kullanılmasıyla maliyet artışı 20 yılda geri kazanılacak. Binadaki ısıtma, havalandırma, aydınlatma, priz ve KGK sistemleri tarafından harcanan elektrik; analizörler tarafından Bina Yönetim Sistemine (BMS) aktarılarak anlık izleniyor ve raporlanıyor. LEED sertifikası almak için yapılan müracaatta LEED ALTIN sertifikası hedeflendi ancak bina, bu beklentinin üstünde platin derecesine değer bulundu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/eser-holding-genel-mudurluk-binasi_96594.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!