Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ESİS Projesi ile Enerji Sektörü Doğru ve Tutarlı Verilerle Tanışacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bakanlık tarafından hayata geçirilen Stratejik Yönetim ve İstatistik Sistemi (ESİS) Projesi ile artık enerjide aylık, günlük, saatlik, hatta dakikalık verilerin değerlendirilebileceğini söyledi.

yapi.com.tr / AA
ESİS Projesi ile Enerji Sektörü Doğru ve Tutarlı Verilerle Tanışacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ESİS Projesi, Ankara Rixos Otel'de düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. Toplantıda konuşan Taner Yıldız, enerjide doğru politikaların uygulanabilmesi için doğru rakamlarla yola çıkmak gerektiğini söyledi. ''Yanlış rakamın doğru türevi olmaz, doğru rakamın doğru türevi olur'' diyen Yıldız, söz konusu proje ile enerjide aylık 250 milyon adet verinin değerlendirileceğini kaydetti.
     
ESİS ile enerjide aylık, günlük, saatlik, hatta dakikalık verilerin değerlendirilebileceğini anlatan Yıldız, şöyle konuştu:

''Adıyaman'da üretilen bir varil petrolden tutun ki Çanakkale'deki üretilen 1 kilovatsaat elektriğe varıncaya kadar her birisini değerlendirdiğimiz bir çalışma olacak. Türkiye 10 yıl önce bir tercih yaptı. O tercihinde dedi ki (ben iletim hatları kamuda kalmak kaydıyla üretimin bir kısmını ve dağıtım hatlarının tamamını özelleştireceğim). Bir kamu kaynağını hangi modelle olursa olsun özel sektörle paylaşıyorsanız onun maliyetini ve sağlam verileriyle beraber tespit etmeniz gerekiyor. Hani ayıplı mal diye bir tabir vardır. Ayıplı mal teslim etmemeniz gerekiyor, o yüzden doğru verilerle doğru işi yapmanız son derece elzem.

Bir önemli konu daha var. Devletle ortak dili tesis etmek de çok önemlidir. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görev yaparken hiç unutmuyorum aynı konuda 3 ayrı bakanlığın, 3 ayrı veri getirdiğini hatırlarım. Hangisinin doğru olduğunu sorduğumuzda, (efendim aslında onun tarihi eski, biri daha güncel...) gibi değişik izahlar sunulurdu. Bundan sonra daha test edilmiş, daha teyit edilmiş, güncel rakamları ortaya koyacağız.''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci de doğru enerji politikaları üretebilmek için sektörde doğru, tutarlı, güncel verilerin ortaya konulmasının çok önemli olduğunu, bu nedenle böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini bildirdi.
     
Toplantıda konuşan Türk Telekom Grup CEO'su ve Yönetim Kurulu Üyesi Hakam Kanafani de söz konusu projenin yazılımının Türk Telekom'un iştiraklerinden İnnova Bilişim Çözümleri AŞ tarafından yapıldığını, projenin bilgiye dayalı yönetim ve strateji anlayışı açısından örnek bir proje olduğunu kaydetti.
    
Enerji sektörünün veri ambarı olacak
    
ESİS Projesi hakkında bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Doğanbey Akgül de enerji sektöründe doğru ve tutarlı bilgilere ihtiyaç duyulduğunu, bu nedenle bilişim teknolojilerinden faydalanmanın zaruri hale geldiğini söyledi. ESİS'in enerjideki tüm verilerin tek bir merkezde toplandığı web tabanlı bir veri ambarı olduğunu kaydeden Akgül, Bakanlığın 28 kurum ve kuruluşunun içinde yer aldığı, aynı zamanda enerji piyasalarında faaliyet gösteren tüm piyasa oyuncularının dahil olacağı, elektronik imza altyapılı projenin, Türkiye'nin en büyük e-dönüşüm ve bilgi teknolojileri arasında yerini aldığını ifade etti. ESİS'te Bakanlığın ve bağlı, ilgili, ilişkili kuruluşlarının bütçe yatırım, dış ilişkiler, insan kaynakları, mevzuat, enerji politikaları, denetim, istatistik gibi birçok verinin yer alacağını vurguladı.
     
Akgül, bugünlerde çalışmalarına başlayacakları 2015-2019 yıllarını kapsayacak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 5 yıllık stratejik planın hazırlanmasında da ESİS'ten etkin bir şekilde faydalanılacağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/esis-projesi-ile-enerji-sektoru-dogru-ve-tutarli-verilerle-tanisacak_106123.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!