Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eski Başkanlar Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda Buluştu

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından gerçekleştirilen Yerel Yönetimler Sempozyumu, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Oditoryumu'nda gerçekleştirdi. Sempozyumun ilk oturumuna eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanları Ali Müfit Gürtuna ve Prof. Dr. Nurettin Sözen katıldı. İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın ise iş yoğunluğu

yapi.com.tr
Eski Başkanlar Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda Buluştu

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından gerçekleştirilen Yerel Yönetimler Sempozyumu, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Oditoryumu’nda gerçekleştirdi. Sempozyumun ilk oturumuna eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanları Ali Müfit Gürtuna ve Prof. Dr. Nurettin Sözen katıldı. İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın ise iş yoğunluğu gerekçesiyle sempozyuma katılmaması dikkat çekti.

Yerel Yönetimler Sempozyumu, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Muhcu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Muhcu konuşmasında, yaklaşan yerel seçimler öncesinde böyle bir sempozyum düzenlemeyi uygun gördüklerini belirterek; ülke, çevre, kent ve kültür politikalarına ilişkin bilgilerini kamuoyuna sunmak istediklerini söyledi. Özellikle 1980 sonrasında belediyelerin giderek rant merkezi haline geldiğine dikkat çeken Muhcu, "Belediye başkan adayları rant politikalarını devam mı ettirecekler, yoksa sosyal belediyecilik anlayışını mı benimseyecekler? Öncelikle bu soruya yanıt vermeleri gerekiyor" dedi.

Açılış konuşmasının ardından sempozyumun "Politika ve Uygulama" başlıklı oturumuna geçildi. Eyüp Muhcu’nun başkanlığında gerçekleştirilen oturumda, eski İBB Başkanları Ali Müfit Gürtuna ve Prof. Dr. Nurettin Sözen, yerel yönetim bağlamında İstanbul için gerçekleştirilmesi gereken programlar hakkında konuştu. Ali Müfit Gürtuna, Metrobüs ve 2010'da İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olması projelerinin kendi döneminden kalan projeler olduğunu ileri sürerek AKP'nin yaptığı gibi övülmeye gerek duyulmayacak icraatlar olduğunu söyledi. Gürtuna, İBB’yi sıfır borçla devrettiğini ifade ederek, belediyenin şu an beş milyar dolar borcu olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Nurettin Sözen ise planlamanın günümüz belediyecilik anlayışında önemsenmediğini söyleyerek, başta nazım imar planı olmak üzere İstanbul'un ulaşım planına ihtiyaç duyduğunu belirtti. Sözen, Sakarya'dan Edirne'ye kadar olan bölgede ulaşım planı oluşturulması gerektiğini belirtirken, plana bu bölgedeki illerden kazalara kadar yerel yönetimlerin katılım sağlaması gerektiğini ifade etti.

"Politika ve Uygulama" başlıklı oturumun ardından Prof. Dr. Ruşen Keleş, sempozyum hakkında çerçeve sunuş konuşması yaptı. Keleş, "Yerinden Yönetim Nedir, Ne değildir, Nasıl Olmalıdır?" başlıklı konuşmasında yerinden yönetimle merkezi yönetim arasında ayrılmayacak bir bağ olduğunu vurguladı. Türkiye'de yerel yönetim olgusunun tarihsel olarak anayasalarda aldığı tanımlara değinen Keleş, yerel yönetimlerde amacın kamu hizmetlerinin sağlanması, halkların demokratik eğitimi ve yerel bölgelerin geliştirilmesi olduğuna dikkat çekti. Konuşmasında yerel yönetim anlayışına karşıt görüşlere de yer veren Keleş, yerel yönetimlerin meslek örgütü ya da sivil toplum kuruluşları değil, siyasal mekanizmalar olduğunu ve kamu yararına çalışan tüzel kişilik taşıdıklarını söyledi.

Prof. Dr. Ruşen Keleş’in yönettiği birinci oturumda Prof. Dr.Ülkü Azrak "Kalkınma Ajanslarının" tüzel kişiliğine değinirken; bu ajansların anayasal, toplumsal ve kamusal anlamda işlevsel olmadıklarına, sermayenin yerel yönetimlerde temsiline ilişkin görevler üstlendiklerine dikkat çekti. Doç. Dr Tarık Şengül ise "Lümpen Kentleşme ve Yerel Yönetimler" başlığını taşıyan konuşmasında, kentlerdeki lümpenleşmeyi üretim kültürünü terk etmeye bağladı. Şengül, "AKP hükümeti sadakayı savunarak yoksul kesimlere kömür ve yiyecek yardımı yapıyor" dedi.

Prof. Dr. Afife Batur’un başkanlığında gerçekleştirilen ikinci oturuma ise; "Ulaşım ve Trafik Sorunları" başlıklı konuşmasıyla Prof. Dr. Ergün Gedizlioğlu, "Tarihi Çevreye Bakışlar" başlıklı konuşmasıyla Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, "Planlama Çalışmalarında Doğal Çevrenin Değerlendirilmesi. İstanbul Örneği" başlıklı konuşmasıyla Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy ve "Doğal Afet Önlemi Toplumsal Afet Aracına Nasıl Dönüştürülür? Türkiye Örneği" başlıklı konuşmasıyla Prof. Dr. Betül Şengezer katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eski-baskanlar-yerel-yonetimler-sempozyumunda-bulustu_66477.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!