Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eski Evlerin Yok Olmasını Önleyene Ödül

Metin Sözen, Türkiye'de şehirlerin kendilerine özgü tarihi yapısının ve de özellikle eski evlerinin korunmasının önemini kamuoyuna anlatan ve Türkiye'nin her köşesinde bu konuda bir hareketin başlamasına öncülük eden bir "hoca"dır.

Milliyet Gazetesi/Güngör URASrof. Dr. Metin Sözen'e (1937 Elazığ) önceki gün Ankara'da "2007 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü" verildi. Metin Sözen, Türkiye'de şehirlerin kendilerine özgü tarihi yapısının ve de özellikle eski evlerinin korunmasının önemini kamuoyuna anlatan ve Türkiye'nin her köşesinde bu konuda bir hareketin başlamasına öncülük eden bir "hoca"dır.

Trakya'nın, Anadolu'nun büyük küçük her şehrinde, büyük küçük tarihi yapılar, eski evler vardır. Maalesef o şehirlerde yaşayanlar ve de o şehirlerdeki mahalli ve merkezi idare görevlileri bu yapılara ve evlere yakın zamana kadar gereken özeni göstermiyordu. Yapılar yok oluyor, evler yıkılıyor, yerine beton apartmanlar dikiliyordu.

Metin Sözen şehirlerimizdeki tarihi dokunun, şehirlerin özelliğini yansıtan eski evlerin korunması, yaşatılması ve değerlendirilmesi hareketini başlattı. Bu harekete öncülük etti. Bu hareketin "sembolü" oldu. Aynı hareketin içinde olanların, Çekül (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) ile Tarihi Kentler Birliği adını taşıyan sivil toplum örgütleri şemsiyesi altında toplanmalarını sağladı.

Eski evlere ilgi arttı

Safranbolu, Kastamonu, Bursa, Edirne, İstanbul, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Karaman, Amasya, Tokat, Sivas, Kars, Ağırnas başta olmak üzere birçok yerde tarihi yapının, eski evlerin korunması ve onarılması "hoca"nın estirdiği rüzgâr sayesinde gerçekleşti.

Hoca, bu hareketin "sembolü" haline geldi. Bu hareketi sahiplenen valiler, belediye başkanları Metin Sözen'in danışmanlığı ve desteğiyle bölgelerindeki, şehirlerindeki tarihi yapıların ve eski evlerin kurtarılmasına, yaşatılmasına önem vermeye başladı.

Bugün hemen her şehirde bu bilinç uyandı. Sadece valiler ve belediye başkanları, sivil toplum örgütleri değil, şehirlerde yaşayanlar da tarihi yapılara ve eski evlere sahip çıkmaya, onları onarmaya, yaşatmaya çalışıyor. Çünkü bugün anlaşıldı ki, şehirlerin ilgi görmesi, cazibe merkezi olması için "bir özelliğinin olması" gerekiyor. Bugün anlaşıldı ki, tarihi ve kültürel yapı çok önemli.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 1995 yılında Resmi Gazete'de yayımlanan bir ödül yönetmeliği var. Bu yönetmeliğe dayalı olarak özgün eser, uygulama, yorum veya bilimsel araştırmalarıyla Türk kültür ve sanatının gelişmesine, yurt ve dünya düzeyindeki çalışmalarıyla kültür ve sanatımızın yüceltilmesine katkıda bulunan kişi, topluluk veya kuruluşlar devlet adına ödüllendiriliyor.

Sözen ödülü hak etti

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay'ın başında bulunduğu değerlendirme kurulu bu yıl büyük ödülün "sanat tarihi" alanındaki çalışmaları için Metin Sözen'e verilmesine karar verdi.
Geçen cuma günü Metin Sözen, Ankara'da Türkocağı'nın görkemli salonunda Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün elinden ödülünü aldı. Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu'nun çizimine dayalı olarak yapılan ve 1930 yılında tamamlanan eski Türkocağı (sonra Halkevi, şimdi Devlet Resim ve Heykel Müzesi) binasındaki salonu dolduranların çoğu, Metin Sözen'in tarihi eserleri ve eski evleri koruma ve yaşatma hareketini başlattığı şehirlerden gelen valiler ve belediye başkanlarıydı.

Ben, Metin Sözen'in Trakya'daki ve Anadolu'daki çalışmalarını yakından izliyorum. "Hoca"nın başlattığı ve desteklediği hareketin rüzgârıyla birçok şehrin çehresinin nasıl değiştiğini, şehirlerin bu yeni çehreleriyle iç turizm hareketinde nasıl bir cazibe merkezi haline geldiğini, şehirlerin bu özellikleriyle nasıl ek gelir imkânına kavuştuklarını, ekonomilerinin nasıl hareketlendiğini gördüm, görüyorum. Bu ödül doğru kişiye verilmiştir. Önemli olan "hoca"nın başlattığı hareketin devamıdır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eski-evlerin-yok-olmasini-onleyene-odul_58924.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!