Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sözen 'Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü Aldı

Kültür Bakanlığı’nın 2007 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Prof. Metin Sözen’e verildi.

yapi.com.tr
Sözen 'Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü Aldı Foto: ÇEKÜL Vakfı

ültür Bakanlığı’nın 2007 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Prof. Metin Sözen’e verildi. Kültür ve Turizm Bakanı Bakanı Ertuğrul Günay’ın evsahipliğini yaptığı Tören’e Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç, Tarihi Kentler Birliği Başkanı Mehmet Özhaseki, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu ve üyeleri, Anadolu’nun dört bir yanından gelen ÇEKÜL Vakfı mensupları, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Arsın Aydınuraz, çok sayıda sanatçı ve Metin Sözen’in dost ve yakınları katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2007 Kültür Büyük Ödülü’nün kültürel mirası koruma, kullanma, yaşatma amaçlı başarılı proje ve uygulamalardaki üstün gayret ve çalışmaları dolayısıyla Prof. Sözen’e verildiğini açıkladı ve “Bu kararın alınmasında asıl belirleyici olan Sayın Sözen'in kültür alanımız içinde hem yurtiçinde hem de yurtdışındaki örnek, öncü ve önder kişiliğidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, ödülü verirken yaptığı konuşmasına, Prof. Dr. Sözen'i ve onu ödüle değer bulan Değerlendirme Kurulu’nu tebrik ederek başladı ve “Hem tarihi eserlerimize sahip çıkma, hem de yeni yerleşim birimleri, şehirlerimizi, caddelerimizi kurarken aynı estetik, güzellik, zarafet içerisinde de yeni bir akımın başlayacağını ümit ediyorum. En büyük arzum bunun yeni bir bilinci oluşturması bir taraftan eski eserlere sahip çıkarken yeni kurduklarımızın da ileride övünülecek şekilde güzel estetik ve şirin olması" dedi.

Prof. Dr. Metin Sözen de, “bu ülkenin topraklarının sahibi olarak almayı bir onur öğesi” olarak değerlendirdiği ödülün “Cumhuriyet Türkiye’sini en iyi yerlere taşıma konusunda büyük önem taşıdığı”nı vurgulayarak söze başladı. Sözen, “Türkiye Anayasası doğru yazılacaksa birinci maddesi ‘Türkiye bir kültür ülkesidir’ olmalıdır. Bu kültürün her kuşak tarafından paylaşılması gerekir. Bu maddeyi sadece konulmuş olsun diye değil, Anayasa’ya içini uygarlık tarihinin yazıldığı büyüklükteki bir ülkenin baştacı ve geleceği için koyacağız” dedi.

Sözen, toprakların altındaki ve üstündeki eserlerin diri kalması, bilimsel verilere göre onarılması ve yaşatılması için gerekli yasal düzenlemelerin de yapılmasını istedi ve kültürel alanda en önemli çalışmalardan sorumlu olduğu halde bütçeden ayrılan payı, bu büyüklüğe uygun olmayan Kültür Bakanlığı kaynaklarının artırılması için de birlikte çalışılacağını vurguladı. Sözen, kaynak konusunda 'para'nın o kadar da önemli olmadığını, aslolanın 'bilgi, yürek ve dürüstlük' olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Metin Sözen daha sonra şunları söyledi:

“Bir ödül töreni deyip geçmeyelim. Bu törenlerde insanlar geçmişi anımsamalıdırlar. Dünü ortaya koyup, gelecek umutlarını büyütmelidirler. Bu anlamda ben de umutluyum. Sevgili Kültür Bakanımızın göreve geldiği ilk günden başlayarak, Anadolu’yu kavrayacak şekilde dolaşması bana ilk mutluluğu vermiştir. Topraklarını öğrenmeden koltuğa oturan bir bakanın, önüne konulanlar ile düşündüğü arasında sıkışıp kaldığını çok gördüm. Ama topraklarına bağlı olarak her yere girip çıkan, insanların yüzüne bakabilen, sorularına cevap arayan bir çalışma sisteminin, yani masadan kalkıp, alana gitmenin, bu ülkeye çok katkılar sağlayabileceğine inanıyorum..."

http://www.yapi.com.tr/haberler/sozen-kultur-ve-sanat-buyuk-odulunu-aldi_58932.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!