Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eskişehir'e Teknoloji Bölgesi Projesinde Adımlar Hızlandı

Eskişehir'e "teknoloji geliştirme bölgesi" kurulması projesine onay çıktı. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, kuruluş ç

Dünyab>Eskişehir'e "teknoloji geliştirme bölgesi" kurulması projesine onay çıktı.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, kuruluş çalışmalarına 2002 yılında başlanan Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Projesi'nin önündeki bir engel daha kalkmış oldu. Projenin yaklaşık 10 milyon dolara malolması planlanıyor.
İleri teknoloji konusunda faaliyet gösterecek firmaların bulunacağı Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Bilim Parkı alanı içinde 500 bin metrekarelik bir sahada kurulacak. Toplam yatırım maliyetinin 10 milyon dolar olması planlanan yatırımda, finansmanın yüzde 50'si öz kaynaklardan, yüzde 50'si ise yatırımcı şirketlerin katkılarından oluşacak. Şirketin ortaklık yapısında büyük pay Eskişehir Sanayi Odası'na (ESO) ait projede Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı Sanayi ve Ticaret AŞ (ATAP AŞ), Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi ile birlikte 12 şirketin ortaklığı bulunuyor.

Üniversite-sanayi işbirliği

Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir, projenin sanayi sektörünü gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmayı amaçladığını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Bu şirketin amaçları, ulusal sanayimizi bir an önce gelişmiş ülkeler düzeyine çıkararak ülkemize, uluslararası pazarda rekabet gücü kazandırmak yolunda bilimsel bilgiyi uygulamaya dönüştürerek teknolojinin hizmetine sunabilmek için üniversiteler ile sanayi arasında işbirliğini gerçekleştirecek bir teknoloji sistemi kurmaktır. Altyapının oluşturulması amacıyla hafriyat işlerine başlandı. Kısa sürede inşaata başlamayı planlıyoruz. Bölge, yatırımcılara önemli avantajlar sağlayacak. Bölgede yatırım yapacak firmaların, hızla faaliyete geçme imkanı ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu'nda belirtilen teşviklerden yararlanma imkanı var. Projeyi kısa sürede hayata geçirerek, Eskişehir'in uluslararası pazarlardaki rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/eskisehire-teknoloji-bolgesi-projesinde-adimlar-hizlandi_4159.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!