Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Esnafın Belini İnşaatlar Büktü

İzmir Çiğli’de bir yıl boyunca karayolu altgeçitleri inşaatları nedeniyle maddi sıkıntı yaşayan esnaf, “Bitti, kurtulduk” derken, bu kez de üstgeçit inşaatları başladı. İki işin bir arada yapılmamasına büyük tepki gösterildi.

Milliyet Gazetesi
Esnafın Belini İnşaatlar Büktü

İzmir Çiğli’de bir yıl boyunca karayolu altgeçitleri inşaatları nedeniyle maddi sıkıntı yaşayan esnaf, “Bitti, kurtulduk” derken, bu kez de üstgeçit inşaatları başladı. İki işin bir arada yapılmamasına büyük tepki gösterildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Çiğli Anadolu Caddesi’nde inşaatına başladığı ve ekim ayında tamamlamayı planladığı asansörlü-yürüyen merdivenli yaya üstgeçitleri, bölge esnafının tepkisine yol açtı. Bir yılı aşkın süre boyunca altgeçit çalışmaları nedeniyle trafiğe kapatılan ve pek çok esnafın kepenk indirmek zorunda kaldığı caddede, bu kez de üstgeçit çalışmalarına başlanması esnafı isyan noktasına getirdi.

Geçtiğimiz sene altgeçit çalışması nedeniyle uzun süre iş yapamadıklarını hatırlatan Küçük Çiğli esnafı, bu sefer de haziran ayında başlanan üstgeçit çalışmaları nedeniyle yeniden mağdur edildiklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin bu çalışmayı Anadolu Caddesi’ni trafiğe kapattıkları dönemde yapabilecekken, bunu şimdiye bırakmanın mantık dışı olduğunu ifade eden esnaf, hem belediyenin hem de esnaf odasının kendilerini yalnız bıraktığını savundu.

Çiğli (Eski İtfaiye Kavşağı), Maltepe Caddesi çıkışı, 8752 Sokak (Büyük Çiğli Geçidi’nin Harmandalı istikametine çıkış noktası), 8703 Sokak çıkışı ve Balatçık Sağlık Ocağı (8708 Sokak çıkışı) noktalarındaki geçitler, toplam 5 milyon 238 bin TL’ye mal olacak.

İşte farklı sektörlerden işletmecilerin görüşleri

Perihan Yüksekkaya (55- Kırtasiye): Krize rağmen kendi yağımızda kavruluyorduk. İzmir’den Foça’ya, Aliağa’ya giden araçlar durur, alışveriş olurdu. Üstgeçit inşaatından bu yana kimsecikler dükkanlarımıza yanaşmaz oldu. Bu iş, altgeçit yüzünden caddenin aylarca kapandığı dönemde yapılmalıydı.

Hıdır Şirin (38-Bakkal): 13 yıllık esnafım. İki yılda 13 yıllık emeğimi silip süpürdüler. Müşterinin ayağı kesildi. Vergi borçlarını, faturaları, kirayı ödeyemez hale geldik. Kapatıp gitmekten başka çare kalmadı. Sürekli aidat ödediğimiz esnaf odasının da bize sahip çıktığını göremiyoruz.

Mehmet Küçük (48-Eczacı): Derdimizi dile getiremiyoruz. Her yer toz, toprak ve moloz yığını dolu. Müşteriler bu sıkıntıyı çekmemek için başka yerlere yöneliyor. İşler durdu. Bir eczanenin hijyenik bir ortamda hizmet vermesi gerekirken, bütün gün burada toz yutuyoruz. Bir de ilaç kutularını düşünün...

İbrahim Tuna (40-Mobilyacı): Kapımızın önünü şantiyeye dönüştürüp, güvenlik şeridi çektiler. Ne bir müşteri gelebiliyor ne de kendi mallarımızı indirip çıkarabiliyoruz. Artık kar beklemiyor, zararımızı kurtarmaya çalışıyoruz. Hizmet vereceğiz derken, eziyet çektiriyorlar. Yasal yollara başvuracağız.

Hasan Yıldırım (42-Mobilyacı): Allah’tan reva mı bu? Hiç mi esnafın, vatandaşın halini düşünmezler? Madem hizmet getirecektiniz, altgeçit yapıldığında neden yapmadınız? Sabrımızı mı sınıyorlar bilmiyorum. Ama artık sabır taşı çatladı. Kriz bir taraftan, belediye bir taraftan... Dayanacak gücümüz kalmadı.

Hacı Bekir Duran (34-Bakkal): Müşteri potansiyeli yüzde 70 düştü. Bir belediye yetkilisi bile durumumuzu sormuyor. Gelen tek yetkili tabela vergisi için uğruyor. Mağduriyetimizi Çiğli Esnaf Odası’na da bildirdik, imzalar topladık. Ama ne gelen oldu, ne giden. Meteliğe kurşun atıyor, sinek avlıyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/esnafin-belini-insaatlar-buktu_72155.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!