Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

etabond-FR Kompozit Panelleri Avrupa'nın En İyisi

etalbond-FR panelleri, Fransa’nın ünlü SNPE Materiaux Energetiques Araştırma Enstitüsü'nde yapılan testlerde Avrupa’nın en önemli testlerinden ve sertifikalarından sayılan Rapport De Classement Europeen-Avrupa Sınıflandırma Raporu’nu (European Classification Report) aldı.

yapi.com.tr
etabond-FR Kompozit Panelleri Avrupa'nın En İyisi

b>etabond-FR Kompozit Panelleri, Avrupa Sınıflandırma Raporuna göre ‘B-s1,d0’ değerleriyle Avrupa’nın en iyisi olduğunu kanıtladı. Balkanların en büyük metal grubu VIOHALCO Grubu’na bağlı ve Yunanistan’ın ilk alüminyum ekstruzyon şirketi olan ETEM SA, 1993 yılından beri üretimini gerçekleştirdiği etalbond kompozit panellerine 2006 yılında B1 sınıfında yangına dayanıklı ( Fire Retardant) etalbond-FR’ın üretimini de eklemişti.

Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ETEM SA, 2007 yılı içerisinde aralarında DuPont’un da bulunduğu birçok önemli şirketle beraber ürün geliştirmede işbirliği yapmıştı. etalbond-FR panelleri, Fransa’nın ünlü SNPE Materiaux Energetiques Araştırma Enstitüsü'nde yapılan testlerde Avrupa’nın en önemli testlerinden ve sertifikalarından sayılan Rapport De Classement Europeen-Avrupa Sınıflandırma Raporu’nu (European Classification Report) almaya hak kazandı.

Avrupa Snıflandırma Raporu’nu diğer test ve raporlardan ayıran en önemli özellik, kompozit panelin yangına dayanıklılığını 3 önemli sınıfta incelemesi. Bunlar:

- Kompozit panelin yangına karşı davranışı (Fire Behaviour)
- Yangın esnasında kompozit panelden çıkan duman miktarı (Smoke Production)
- Yangın esnasında kompozit panelin arasındaki yangına dayanıklı dolgu maddesinin erime miktarı (Flaming Droplets)

Bu klasmanlarda incelenen etalbond-FR kompozit panelleri, yangına dayanıklılık sınıfında ‘B’, duman çıkarma sınıfında ‘s1’ ve erime sınıfında da ‘d0’ değerlerini alarak B sınıfının en iyi değerleri olan ‘B-s1,d0’ı elde etti. Bu değerler, daha önce genel yangın sınıfı olarak kullanılan ‘B1’ sınıfı değerinin daha geliştirilmiş ve daha detaylı incelenmiş şekli olarak tabir ediliyor.

Ayrıca SNPE’de yapılan testlerde kullanılan etalbond-FR panellerinin özellikleri de etalbond-FR panellerinin sadece yangına dayanıklılığını değil, ürünün kalitesini de açıkça gözler önüne koyuyor. Bu özellikler ise:

Üst Yüzey: Üzeri PPG’den alınan 3-Katman 29-32µm kalınlığında %70-%30 Kynar 500 PVDF boyalı 0.5mm kalınlığında özel banyoda temizlenmiş ve kromatize edilmiş alüminyum levha

Orta Tabaka: Polyolefine Thermoplastic Yangına Dayanıklı Özel Dolgu Maddesi

Alt Tabaka: Üzeri 1-Katman 4µm kalınlığında Polyester astar boyalı 0.5mm kalınlığında özel banyoda temizlenmiş ve kromatize edilmiş alüminyum levha

Toplam Panel Kalınlığı: 4mm

Ağırlık: 7.9kg/m2

Renk: Gri

ETEM SA, geliştirilmiş etalbond-FR’ı piyasaya bu sertifikayla beraber tanıtmaya yakında başlayacağını bildirerek, geliştirilen yangına dayanıklı özel dolgu maddesinin üretimde de verimliliği arttırdığından uygulayıcı firmalara ve proje sahiplerine üretim, fabrikasyon ve maaliyet hesaplarında da avantaj sağlayacağını duyurdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/etabond-fr-kompozit-panelleri-avrupanin-en-iyisi_59143.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!