Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Etiler Projesi'nden İBB’ye 1.3 Milyar TL

İBB'nin tartışmalı bir satışa sahne olan Etiler Polis Meslek Yüksekokulu projesinden 1.3 milyar TL kazanması bekleniyor. Belediyenin atık yakma tesisi için aldığı 340 milyon euro borç ise tartışma yarattı.

yapi.com.tr
Etiler Projesi'nden İBB’ye 1.3 Milyar TL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Kasım ayı oturumunda alınan ilk karar; İstanbul genelinde İBB mülkiyetinde olan yaklaşık 130 dönümlük arazinin satışı ile ilgiliydi. Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; satıştan elde edilen gelir için ek bütçe hazırlanmasına ilişkin taleple ilgili hazırlanan raporda, Beşiktaş'taki Etiler Polis Okulu'nun bulunduğu yaklaşık 32 bin metrekarelik arazide uygun görülecek projelerin yapılması, alt yapı ve teknik düzenleme çalışması, pazarlama ve satışı ile İBB hasılat payının ödenmesi işi için açılan ihaleyi KİPTAŞ'ın kazandığı hatırlatıldı. İhaleye göre İBB'nin bu işten 1 milyar 388 milyon 520 bin gelir elde etmesinin öngörüldüğü kaydedildi.


Ayrıca Fatih 6 bin 842 metrekarelik ve 2 bin 486 metrekarelik iki arsanın 181 milyon 905 bin TL, Arnavutköy'de bin 330 metrekarelik arsanın 29 milyon 260 bin TL, Pendik Şeyhli'de 11 bin 909 metrekarelik parselin 29 milyon 775 bin TL, Şile'de 18 bin 996 metrekarelik parselin 21 milyon 845 bin TL, Üsküdar Bulgurlu'da 29 bin 664 metrekarelik arazinin 385 milyon 643 bin 180 TL, Pendik Kurtköy'de 31 bin 460 metrekarelik başka bir arazinin 180 milyon 900 bin TL bedelle satışı için işlemlerin başlatıldığı kaydedildi. Bu kapsamda İBB'nin hasılat paylaşımı ve arsa satışında toplam 2 milyar 217 milyon TL ek gelirinin oluşacağı ifade edildi. Bu gelirin 2018 yılı bütçesi hazırlıkları sırasında öngörülemediği belirtilerek ek bütçe hazırlanması talep edildi. Ek bütçe talebi de oy çokluğu ile İBB Meclisi'ne kabul edildi.

“İBB'nin Mülklerini Yok Pahasına Satmayın”
Kararlara karşı çıkan CHP grubu adına konuşan Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, atık yakma tesisi için yapılan borçlanmayı eleştirerek “2018 yılı içinde beşinci kez borçlanmaya gidiliyor. Toplam 4 milyar 591 milyon lira borç alınmış oldu. 2018 bütçesinde öngörülen borçlanma 3 milyar 850 milyon liraydı. Bu rakamın çok çok üstüne çıkıldı. Burada hazırladığınız bütçeler gerçekçi değil. İBB kendi öz kaynaklarını kullanmalı, borçlanma doğru değil” dedi. Arsa satış kararlarına da tepki gösteren Sağlam “İBB'nin mülklerini yok pahasına satmayın. Ülkede ekonomik bir sıkıntı var, sıkıntı İBB'ye de yansıyor. Tasarruf yapmalıyız” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/etiler-projesinden-ibbye-1-3-milyar-tl_168854.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!