Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Etnografya Müzesi 4 Yıl Aradan Sonra Açıldı

Atatürk’ün naaşına 15 yıl boyunca ev sahipliği yapan Etnografya Müzesi Kültür Bakanlığı’nın restore ve düzenleme çalışmalarını tamamlamasının ardın

Zaman
1


b>Atatürk’ün naaşına 15 yıl boyunca ev sahipliği yapan Etnografya Müzesi Kültür Bakanlığı’nın restore ve düzenleme çalışmalarını tamamlamasının ardından ziyarete açıldı.

Son 4 yıldır kapalı olan Etnografya Müzesi’nin açılış törenine Kültür Bakanı Hüseyin Çelik ve çok sayıda bürokrat katıldı. Etnografya Müzesi, Atatürk’ün talimatıyla, ‘Ankara’ya nazır bir mekan olması’ dolayısıyla Müslüman mezarlığı tepesinde 1927 yılında kuruldu. Prof. Dr. Celal Esad Arseven başkanlığında eser toplamak ve satın almak üzere özel bir komisyon oluşturuldu. O dönem itibarıyla bin 250 adet eser satın alınarak müzede teşhir edildi. Müzede teşhir edilen eserlerin sayısı bugün yaklaşık 26 bin ile ifade ediliyor. Müzede sergilenen eserler arasında Selçuklu döneminden, Cumhuriyet dönemine kadar birçok etnografik eser bulunuyor. Etnografya Müzesi, içine bulunan halı, kilim, hat, çini, ahşap zenginliği ile dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alıyor. Müzeyi önemli kılan en büyük unsur ise; Atatürk’ün naaşının 15 yıl boyunca burada tutulması. 1956 yılında ise tekrar ziyarete açılan müzenin mimarı Arif Hikmet’tir. Klasik Türk mimarisinin Ankara’daki ilk örneklerinden olan Etnografya Müzesi’nde ayrıca 7 bin kitaplık bir kütüphane de bulunuyor. Son olarak müze 1998 yılında onarım dolayısıyla ziyarete kapanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/etnografya-muzesi-4-yil-aradan-sonra-acildi_3633.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • müzeler canlı video klip ile içini ve dışını göstererek tanıtılmalıdır YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!