Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

EÜAŞ, Şırnak Termik Santralı Projesi

Fizibilite etüdleri 2001 yılında İsviçre'li Colenco firmasınca hazırlanan Şırnak Asfaltitlerini yakacak olan santral projesi yatırımı için EÜAŞ,

TEBA
2


b>Fizibilite etüdleri 2001 yılında İsviçre'li Colenco firmasınca
hazırlanan Şırnak Asfaltitlerini yakacak olan santral projesi yatırımı için
EÜAŞ, yeni Yasa'ya göre EPDK'ya lisans müracaatı yaptı...

EÜAŞ'ın Şırnak Santralı'nda üretilecek enerjiyi en fazla 5 yıl
devlet kurumu TETAŞ'a satış hakkı var.-Ancak 5 yıldan sonra müşterinin kim olacağı bilinmediği için, şimdilik EPDK incelemeyi bekletmeye aldı...

Türkiye'nin Doğu Anadolu'da asfaltit yataklarının yer aldığı Şırnak'ın Silopi ilçesinde 150 MW gücünde kurulmasına karar verilerek EÜAŞ'ın yatırım programına alınan ve 2001 yılında fizibilite etüdleri İsviçre'li Colenco firmasınca hazırlanan Şırnak Termik Santralı Projesi'nde yatırıma girilip, girilmemesine yönelik kararın, 4628 sayılı yeni Elektrik Yasası çerçevesindeki hükümler dikkate alınarak yapılacağı, bu nedenle Yasa gereğince Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'na lisans müracaatında bulunulduğu öğrenildi.
EÜAŞ'ın 2002 yılı yatırım programında da çok küçük bir ödenek miktarı ile bekletilen Şırnak Termik Santralı Projesi için 2003 yılında yatırıma girmek üzere 4628 sayılı yeni Yasa'ya göre EPDK'ya yapılan lisans müracaatı incelemesine henüz başlanamadı. Sektörde ileriye dönük elektrik arz ve talep projeksiyonlarının netlik kazanmamış olması ve kamu kuruluşlarının yatırım taleplerinin mevcut hükümler çerçevesinde nasıl incelenerek, karara bağlanacağının belirlenmemiş olması nedenleriyle, şimdilik Şırnak Projesi'nin beklemeye alındığı tespit edildi.

Üretilecek elektrik kime satılacak?
Bilindiği gibi 4628 sayılı yeni Elektrik Yasası'na göre elektrik üretimi özel sektör kuruluşlarınca serbestçe yapılabilecek, üretilen elektriğin piyasada satış faaliyetleri ise EPDK'dan üretim lisansı alınması koşuluyla gerçekleşebilecek. Yeni Yasa öncelikle özel sektöre üretim yapma faaliyeti düzenlemesi getirirken, piyasanın dengelenmesi ve talebin arttığı dönemlerde özel sektörün yapamadığı üretimi, kamuya dayalı kuruluşlarca da sürdürülmesine olanak sağlıyor. Özellikle özel sektörün karlı olmayan yatırım sahalarında kamu sektörünün yatırım işlevinin devam etmesi bekleniyor.

Yeni Yasa'da ikinci maddenin birinci fıkrasında EÜAŞ'ın yeni yatırım yapabilmesi şöyle ifade ediliyor:
"Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), özel sektör üretim yatırımlarını dikkate almak suretiyle Enerji Piyasası Denetleme Kurulu onaylı üretim kapasitesi projeksiyonu uyarınca, gerektiğinde yeni üretim tesisleri kurabilir, kiralayabilir ve işletebilir".
Nitekim bu maddeye dayanarak EÜAŞ'ın EPDK'ya yapmış olduğu lisans müracaatının ilk incelemesinde, EPDK'nın üretilecek enerjiyi kime satılacağını sorduğu öğrenildi. Konuya yakın kaynaklar EÜAŞ'ın ürettiği enerjiyi 5 yıl için bir devlet kurumu olan TETAŞ'a satış hakkı bulunduğunu, ancak bundan sonrasının belirsiz olduğunu ifade ediyorlar.
Öte yandan, Türkiye'de özellikle son yıllarda sanayi üretiminin gerilemesi ve ekonominin küçülmesi nedeniyle elektrik talebinin beklenenin altında gerçekleşmesi sonucu, ortaya bir arz fazlasının çıkmış olması, yapılacak yeni yatırımlar için müşteri bulunmasını bir hayli zorlaştırıyor. Bu nedenle EÜAŞ'ın üreteceği yeni elektriği ileriye dönük kime satacağının bilinmediği bu süreçte, yeni yatırımlar için EPDK'nın şimdilik kapı açmayacağı bekleniliyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/euas-sirnak-termik-santrali-projesi_3281.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • bir ulkenin gelismesi ekonominin gelismesi agır sanayiye baglıdır. YANITLA
  • bu termik santrali biraz zor kurarsınız, boşuna uğraşmayın :) YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!