Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Euro paralarında mimarlık

Euro metal paralarının arka yüzündeki ulusal motifler her ülkeye kendisini tanıtma olanağını verirken, ön yüzde bütün ülkeler arasında bütünlük sağlan

Yapı Dergisi/240uro metal paralarının arka yüzündeki ulusal motifler her ülkeye kendisini tanıtma olanağını verirken, ön yüzde bütün ülkeler arasında bütünlük sağlanıyor.
Euro kâğıt paralarında ise mimari simgeler yer alıyor. Paranın önyüzünde bulunan pencere ve süslü giriş kapıları Avrupa Birliği'nin saydamlığını ve birlikteliğini simgeliyor.
Arka yüzdeki köprüler ise, hem Avrupa Birliği hakları, hem de Avrupa Birliği ile öteki dünya ülkeleri arasındaki ilişkileri belirtiyor.
Tüm kültürleri simgeleyen yedi mimari dönem, banknotların üzerinde şöyle yer alıyor: 5 Euro üzerinde Klasik, 10 Euro üzerinde Roman, 20 Euro üzerinde Gotik, 50 Euro üzerinde Rönesans, 100 Euro üzerinde Barok, 200 Euro üzerinde Çelik ve Cam Çağı, 500 Euro üzerinde ise Modern Çağ.
Böylece Euro'nun düzenlenmesiyle mimarinin yalnızca merkezî rolü değil, kimliğin gelişmesindeki etkisi de vurgulanmış oluyor.
Bayar Çimen
(Deutsches Architekten-blatt, 2001/10)

http://www.yapi.com.tr/haberler/euro-paralarinda-mimarlik_300.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!