Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Europa Nostra'nın İstanbul Surları İçin Çağrısı

Tarihi mirasın korunması ile ilgili iki yüzden fazla sivil toplum kuruluşunu bünyesinde toplayan Europa Nostra Avrupa Federasyonu; İstanbul surları il

Yapı Dergisi
Europa Nostra'nın İstanbul Surları İçin Çağrısı

arihi mirasın korunması ile ilgili iki yüzden fazla sivil toplum kuruluşunu bünyesinde toplayan Europa Nostra Avrupa Federasyonu; İstanbul surları ile ilgili olarak yapılan koruma çalışmalarının niteliği konusunda endişelerini, aldığı bir kararla Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'ya iletti.
Europa Nostra'nın İdari Başkanı Otto von der Gablentz: "İstanbul surları bütünü, yalnızca İstanbul halkının mekân ve yaşam kalitesine ait önemli bir eleman değildir; aynı zamanda Avrupa ve bütün dünya için hayranlık ve esin kaynağını temsil etmektedir. Bu nedenle özgünlükleri korunmalı ve herhangi bir rekonstrüksiyon veya transformasyon çalışması, surların 5. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar uzanan uzun tarihine ihanet etmemelidir" dedi.

Europa Nostra Konseyi, konuyla ilgili gerek Türkiye'deki kamu ve özel kurumlara, gerekse ilgili Avrupa kurumlarına, yerel ve Avrupalı uzmanları, üniversiteleri ve öteki ilgili ve uzman kuruluşları bir araya getirecek bir araştırma enstitüsünün kurulmasını öneriyor. Bu araştırma enstitüsünün amacının surların değerlendirilmesi ve korunmasına ilişkin bilimsel çalışmalar ve uygulamaların yapılması olduğu belirtiliyor. Enstitünün, henüz çalışmalar başlamadan önce, yapılacak bütün müdahalelerde dikkate alınması gereken gerçek bir "sur atlası" yani bir bilgi bankasının oluşturulması; bu bilgi bankasının yanısıra restorasyon çalışmasıyla ilgili teknik ve öteki personeller için seminerler ve laboratuvar çalışmalarından oluşan eğitim ve formasyon programları geliştirilmesini amaçlaması gerektiği vurgulanıyor.

Europa Nostra Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Gianni Perbellini "İstanbul'un savunma yapılarının değerlendirilmesine ilişkin, bilimsel araştırmalara dayanan, genel bir planın parçası olmayan noktasal müdahalelerden uzak, açık ve net restorasyon projelerinden oluşan bir programın hazırlanması ve sunulması gerekmektedir. Surların yarı endüstriyel bağlamda veya ölçekte 'yeniden inşa edilmesini' amaçlayan uygulamalar, bu önemli tarihsel anıtın bütünlüğü açısından tutarlı ve uzun vadeli çalışmaları olanaksız hale getirecektir" dedi.

YTÜ öğretim üyesi ve Europa Nostra Bilimsel Kurulu Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Işık Aydemir de, restorasyon çalışmaları sırasında, yaşanmış tarihi belgeleyen ayrıntıların ele alınmasının surların korunması açısından çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, kabul edilmiş uluslararası sözleşmeler ve anlaşmalarda yer alan koruma ilkelerine uygun bir restorasyon felsefesinin geliştirilmesinin, yapımda kullanılan malzeme ve tekniklere ilişkin arkeolojik ve tarihi bilgilerin bir araya getirilmesinin gereğine dikkat çekti.

Europa Nostra Avrupa Federasyonu; özellikle tarihsel kent merkezini banliyölerle ve denizle bağlayan, yaratılacak bir yeşil dokuyla çevrelemeyi öngören Prost kentsel planının tamamlanması ve yürürlüğe konmasının gerekliliğini vurguluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/europa-nostranin-istanbul-surlari-icin-cagrisi_8483.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!