Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Konut Almanın 5 Püf Noktası

Ev Satın Alırken Kontrol Edilmesi Gerekenler!

Bahar dönemiyle birlikte ev satışlarında artış yaşandığını belirten Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş, yatırım ya da kullanım için ev satın almayı düşünenlerin dikkat ve kontrol etmesi gerekenleri anlattı.

yapi.com.tr
Ev Satın Alırken Kontrol Edilmesi Gerekenler!

Satın alınacak evin duvarlarında hasar olup olmadığını ilk bakışta anlamanın zor olduğunu söyleyen Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş, “Bu sebeple iyice incelenmeli. Gereken noktada kuvvetli bir ışık yardımı ile özellikle tavan boyasının dalgalı ya da pürüzlü olup olmadığı kontrol edilmeli; eğer duvarlarda boya yerine duvar kağıdı kullanılmışsa, ek yerlerinin düzgün olup olmadığının incelenmesi gerekiyor” dedi. Evrim Kırmızıtaş, özellikle eski tip ve kullanılmış evlerde pencere ve pervaz arasında ya da duvar birleşim yerlerinde boşluk ya da düz olmayan kısımlarla karşılaşmanın olası olduğunu ve iyice kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Zemine dikkat!

Özellikle zemini parke olan evleri satın alırken iki kere kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çeken Kırmızıtaş, bunun nedenlerini de şöyle açıkladı: “Parkelerde kabarma, oynama ve esneme olması mümkün. Bazı bölümlerde zeminde ciddi yükseklikler bile bulunabilir. Eğer seramikler yüzeyler mevcut ise tahribata dikkat etmek gerekir. Ve tabii ki yama yapılıp yapılmadığı da incelenmeli. Ufak ton farkları ile yapılmış yamaları gözden kaçırmadan sorgulamak gerekir. Kapı ya da dolap arkasına saklanmış olabilecek defoları da unutmamak lazım.”

GayrimenkulGayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş

“Eşyaları denetleyin”

Ahşap malzemenin pek çok evde kapılarda ya da mutfak dolaplarında kullanıldığını, malzemenin görüntüsünün de sıcak ve hoş olduğunu ifade eden Kırmızıtaş, “Ancak ağaç ve işçilik iyi değilse, ileride çok fazla soruna sebep olabilir. Bu yüzden görüntüsüne değil, sağlamlığına dikkat edilmeli. Öncelikle ürünlerin hangi ağaçtan yapıldığı sorgulanmalı. Bu konuda sıkıntı yoksa, işçiliğe bakılmalı. Yamukluk, kabarma ya da esneme olup olmadığına dikkat edilmeli.”

Evin su ve elektrik tesisatının çok önemli olduğunu vurgulayan Kırmızıtaş, eğer eski bir ev satın alınıyorsa ne zaman yenilendiğinin sorgulanması gerektiğini belirtti. Banyodaki vitrifiyelerin paslı olup olmadığını ya da su kaçırma durumu olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini kaydeden Kırmızıtaş, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Aynı şekilde elektrik tesisatına dikkat edilmeli. Prizlerin, aydınlatma anahtarlarının ve tepe lambalarının çalıştığından emin olunması lazım. Eğer ankastre ürün ve marka taahhüdü verilmiş bir yer satın alıyorsanız, bunların kontrolü yapılmalı. Varsa ankastre ürünlerin çalıştığından emin olunmalı. Ve tabii ki pas, darbe ve çizik olup olmadığını kontrol edilmeli. Satın aldığınızda evde kullanılan ürünler ile ilgili marka taahhüdü mevcut ise bu markaların doğruluğundan emin olunmalı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ev-satin-alirken-kontrol-edilmesi-gerekenler_157602.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!