Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ev ve Fabrika Atıkları Balıkları Öldürüyor

Nehirlerdeki ve göllerdeki balık ölümleri Çevre Bakanlığını harekete geçirdi. Ölümlerin ve çevre kirliliğinin nedeni, fabrikaların ve evlerin atık sularının nehir ve göllere boşaltılması.

CNN TÜRK
3 Ev  ve Fabrika Atıkları Balıkları Öldürüyor

evre Bakanlığının Sakarya Nehri’ndeki balık ölümlerine ilişkin yaptığı incelemede Adapazarı Şeker Fabrikasındaki pancar yıkıma sularındaki dip çamurunun, Çark Deresi’ne sızdığı tespit edildi. Fabrika 24 bin YTL para cezasına çarptırıldı.

Fırat'ın en büyük kollarından biri olan Karasu Nehri’nde de denetim yapıldı. Ilıca Şeker Fabrikasının yıkama, kondensan ve proses atık suyunun arıtma sistemine verilmeyerek Pulur Çayı’na deşarj edildiği tespit edildi. Fabrika 60 bin YTL para cezasına çarpıtırıldı.

Bafa Gölü'nde yaşanan balık ölümleri de inceleniyor. Su ve ölü balık numuneleri alındı. Ancak henüz laboratuar sonuçları çıkmadı. Ancak Çevre Bakanlığından yapılan açıklamada bölgedeki kirlilik gözler önüne serildi.

Bafa Gölü'nü besleyen Büyükmenderes Nehri’nin Uşak'taki deri ve Denizli'deki tekstil fabrikalarının ile Aydın'daki konutların atıksuları nedeniyle kirlendiği açıklandı.

Açıklamaya göre Denizli'deki fabrikaların yüzde 30'unun arıtma tesisi yok. Bafa gölünde yaz aylarında kirlilik, sudaki oksijen miktarı azaldığı için daha da artıyor.

Peki ne yapmak gerekiyor?

Bakanlık, fabrika ve evlerin atıksularının göle ve Büyük Menderes Nehri ile kollarına boşaltılmaması gerektiğini belirtiyor.
Atıksuların ancak standartlara uygun olarak arıtıldıktan sonra boşaltılabileceğinin altı çiziliyor. Yani fabrikalar için de konutlar için de arıtma tesislerinin kurulması, kurulu olanların da çalıştırılması gerekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ev-ve-fabrika-atiklari-baliklari-olduruyor_48988.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • gerekli önlemler alınması gerekir YANITLA
  • uyarmalı zaten uyarsan da yapıyolar kendilerine de zararları olduğu düşünmüyolar bile =( YANITLA
  • zararlı fabrikalar kapatılmalı YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!