Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Hem Otopark Hem Sığınak

Evinin Altına Yaptırdığı Sığınak Görenleri Hayrete Düşürüyor

İsmail Zorlu’nun 12 yıl önce inşa ettirdiği sığınak, atom bombası ile en şiddetli depremden dahi etkilenmeyecek özelliğe sahip. Eskişehir’de

Zamanb>İsmail Zorlu’nun 12 yıl önce inşa ettirdiği sığınak, atom bombası ile en şiddetli depremden dahi etkilenmeyecek özelliğe sahip.

Eskişehir’de emekli bir gurbetçinin evinin altına yaptırdığı sığınak görenleri hayrete düşürüyor. İsmail Zorlu’nun 12 yıl önce inşa ettirdiği sığınak, atom bombası ile en şiddetli depremden bile etkilenmeyecek özelliklere sahip.

Almanya’ya gurbetçi olarak giden İsmail Zorlu, 1991 yılında emekli olunca yurda dönerek memleketi Eskişehir’e yerleşti. Zorlu, iki katlı olarak tasarladığı evinin altına, daha önce çalıştığı yerde gördüğü sığınaklardan yaptırdı. 100 bin mark harcayarak Alman mühendislere yaptırdığı sığınağın, 5 tonluk özel çelik kapıları bulunuyor. 70 kişinin dışarı çıkmadan aylarca barınabileceği sığınak, elektrik kesilmesi halinde enerji üreten manuel jeneratörleri, torbalı özel tuvaleti ve acil çıkış kapısı bulunuyor.

Görenleri şaşırtan sığınakta, bir tehlike anında dışarıdan girebilecek nükleer ve biyolojik öldürücü zehirli gazları süzerek havayı içeri veren filtre sitemi de bulunuyor.

Yaklaşık 12 yıldır ara sıra sığınağa inip sistemi kontrol eden Zorlu, şimdi ABD’nin başlatmaya hazırlandığı muhtemel Irak Savaşı nedeniyle, eşi Zahide (61) ve yeğenlerini de yanına alarak sığınakta sık sık tatbikat yapıyor, sistem hakkında bilgiler veriyor.

Sığınakta araç ve donanımı kontrol edip çalıştıran Zorlu, “Değil Saddam’ın füzeleri, atom bombası bile benim sığınağıma zarar veremez. 9 şiddetindeki depremler bile buraya zarar vermez.” meydan okumasında bulunuyor.

Birer kale kapısı görünümündeki içi yüksek dozajlı betonla doldurulmuş çelik kapıların çevresinde, 400 derece ısıya dayanıklı özel contalar olduğunu aktaran Zorlu, “Nükleer bomba saldırısında kapılar özel olarak sıkışır ve dışarıdan girebilecek sızıntıyı engeller. Sığınağın kapı ya da duvarlarında bir bozulma söz konusu olsa bile, özel olarak inşa edilen acil çıkış bacası ile dışarı çıkılır.” şeklinde konuşuyor.

Türkiye’de bu tipte bir sığınağın Genelkurmay Başkanlığı’nda bile bulunmadığını iddia eden İsmail Zorlu, “Türkiye’de kimyasal ve biyolojik savaşlar yaşanmadığı için bu tip sığınakların önemi anlaşılmıyor. Muhtemel bir savaş ve deprem gibi tabii afet durumunda buraya alabileceğim kadar insan alır onlara yardımcı olurum.” diye konuşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/evinin-altina-yaptirdigi-siginak-gorenleri-hayrete-dusuruyor_3155.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!