Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Evkaf Apartmanı’nda Koruma Kurulu Kararları Uygulanmalı”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, görsel tehdit altındaki Ulus Altındağ’da Küçük Tiyatro’nun olduğu II. Vakıf Apartmanı’nın (Evkaf Apartmanı) korunması için mücadeleye devam ediyor.

yapi.com.tr
“Evkaf Apartmanı’nda Koruma Kurulu Kararları Uygulanmalı”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne resmi yazı yazarak cephe ve tarihi dokusu ile son derece uyumsuz bir ticari işletmenin, yer almasına uygun görüş verip verilmediğini sorgulamıştı.

Koruma kurulu, yapının Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkisinde olduğu bilgisini vererek, zemin katta yer alan kebapçı olarak kullanılan kısımdaki izinsiz uygulamaların devam ettiğini belirtti.

Koruma Kurulu cevap yazısında şu ifadelere yer verildi: “Kurul kararı ile onaylı 1996 tarihli restorasyon projesinin ardından yıllar içinde katlarda yapılan uygulamalarda yönelik değerlendirmelerin sağlıklı yapılabilmesi ve müdahalelere karar verilebilmesi için güncel rölöve çizimleri ile restitüsyon projelerinin hazırlanarak kurulumuza iletilmesinin halinde konunun yeniden değerlendirilebileceğine tescilli yapıda her türlü inşai ve fiziki müdahale öncesinde ve bakım, onarım ihtiyacı olması halinde öncelikle kurulumuzdan izin alınması gerektiğinin ilgililere hatırlatılmasına, zemin kattaki kebapçı olarak kullanılan restoran kısmında yapılan izinsiz bacanın ön ve sağ cephesinde yer alan tabelaların ve sağ yan cepheye bitişik olarak yapılan etrafı camla kapalı olan sundurmanın kaldırılmasına; söz konusu kısmın Ankara Yenileme Alanı Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kurulu’nun 07.03.2008 tarih ve 131 sayılı kararı ile onaylı projesine uygun hale getirilmesine, onaylı projeye uygun hale getirildiğine ilişkin rapor ve fotoğrafların kurulumuza iletilmesi gerektiğine karar verildi.”

Vakıflar Müdürlüğü Koruma Kurulu kararını acilen uygulamalıdır
Kurulun gönderdiği kararları değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Erken Cumhuriyet Dönemi mimari mirasın özgün örneklerinden olan Evkaf Apartmanı için Koruma Kurulunun kararları ortadayken bu kararların uygulanmaması ve uygunsuz durumların kaldırılmaması devlet sistematiğinin ne hale geldiğinin göstergesidir.” dedi.

Candan sözlerine şöyle devam etti: “Evkaf Apartmanı’nın mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde bulunuyor. Evkaf Apartmanı’nın giriş katının kime kiralandığının ya da tahsis edildiği konusunda Vakıflar Genel Müdürlüğü açıklama yapmalıdır. Bilindiği üzere TÜGVA’nın ülkenin farklı yerlerinde valiliklerden ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden öğrenci yurdu, halk eğitim binası gibi yerleri talep ettiği ve bunların TÜGVA temsilciliklerine dönüştürüldüğü ortaya çıkmışken tarihi kültür varlıklarımızın gerici vakıflara peşkeş çekilmesine seyirci kalmayacağız. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü Kültür Bakanlığı Koruma Kurulu kararını acilen uygulamaya davet ediyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/evkaf-apartmaninda-koruma-kurulu-kararlari-uygulanmali_187692.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!