Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Evlere Makyaj Azaldı Boya Sektörü % 10 Küçüldü

Betek Boya Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, yenileme pazarının yüzde 20 daralmasına paralel olarak, 2007 sonunda boya sektörünün yüzde 8 büyüme beklentilerinin aksine yüzde 10 küçüldüğünü söyledi.

Sabah EMLAK
Evlere Makyaj Azaldı Boya Sektörü % 10 Küçüldü

etek Boya Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, yenileme pazarının yüzde 20 daralmasına paralel olarak, 2007 sonunda boya sektörünün yüzde 8 büyüme beklentilerinin aksine yüzde 10 küçüldüğünü söyledi. Yeni yılda bu küçülmenin telafi edileceğini dile getiren Küçükoğlu, "Türkiye boya pazarının yüzde 80'ini yenileme, yüzde 20'sini de yeni binaların yapımı oluşturuyor. Bu nedenle yenileme pazarındaki küçükle bizi doğrudan etkiliyor. 2007'nin ikinci yarısından itibaren kendini gösteren belirsizlik nedeniyle etkilenen pazarın, 2008'de telafi edileceğine inanıyorum" dedi.

'Rekabet her geçen gün daha da artacak'
Boya sektöründe önümüzdeki dönemde üretim, tüketim ve ciro artışlarının yüksek olacağını anlatan Tayfun Küçükoğlu, buna bağlı olarak rekabetin de artacağını buna karşın kârların azalacağını söyledi. Küçükoğlu, yatırımların gelişmekte olan ülkelere kaydığını da sözlerine ekledi.

- 2008 yılında sektörü nasıl görüyorsunuz?

Türkiye boya pazarının yüzde 80'ini yenileme, yüzde 20'sini de yeni binaların yapımı oluşturuyor. Sektörde irili ufaklı bine yakın firma faaliyet gösteriyor. 2007 yılında belirsizlik nedeniyle olumsuz etkilenen boya sektöründe pazarın yeni yılda açılacağını düşünüyorum. 2006 yılında 1.2 milyar dolar büyüklüğe sahip olan sektör, 2007'de yüzde 20 düşüş gösteren yenileme pazarına paralel olarak yüzde 10 küçüldü. Bu küçülmenin 2008'de telafi edileceğini sanıyorum.

1.2 milyon dolarlık pazar

- Türkiye'de yıllık boya üretimi ne kadar?

Türkiye'de 2006 yılında boya ve ısı yalıtım endüstrisi 580 bin tonluk üretim gerçekleştirdi. 1.2 milyar dolarlık pazarımızın dünyada aldığı pay, dolar bazında yüzde 1.7, ton bazında ise yüzde 2 seviyesinde. Bunun yaklaşık 1 milyar dolarlık bölümünü inşaat boyaları, 200 milyon dolarlık bölümünü de ısı yalıtımı oluşturuyor.

- Önümüzdeki dönemde yeni yatırım planlarınız nedir?

3 milyon Euro'luk bir yatırımla kurduğumuz RMI Türkiye Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile sektör gelişimine destek vermeyi amaçlıyoruz. Hedefimiz firmamızın gelişimi kadar sektörün gelişiminde de daha aktif olmak, sağlıklı ve istikrarlı bir büyüme ortamını kazandırmak, tüketicinin sektöre tam güveninin sağlanması için gereken tüm dinamikleri oluşturmak.

- RMI Türkiye'de hangi faaliyetleri yürütecek?

Boya, kaplama-ısı yalıtım sistemlerinin performansı ve dayanıklılığı ile ilgili araştırma, geliştirme ve test faaliyetlerinin yürütülecek. Bölgemize teknoloji ve bilgi ihraç edecek. Belgelendirme ve eğitim faaliyetleri ile tüketicinin korunması ve bilinçlendirilmesi sağlanacak. Uluslararası hammadde firmaları ile işbirliği sağlanmasının yanı sıra geleceğin ürünlerinin yaratılmasına da çalışılacak.

2008'de yüzde 10 büyüme hedefi

- 2007'de sağlanan ciro ve 2008 için hedeflenen ciro ne kadar?

Tüketicinin Filli Boya markasıyla tanıdığı Betek Boya, 2006 yılında 345 milyon YTL ciro ve 195 bin 500 tonluk satış gerçekleştirdi. Bu haliyle şirketimizin pazar payı yaklaşık yüzde 25. 2007 cirosunun yine bu rakam civarında olacağını öngörüyoruz. 2008'de ise yüzde 10'luk bir büyüme hedefliyoruz.

- Önümüzdeki dönemde sektörü bekleyen tehlikeler neler?

Boya sektöründe önümüzdeki dönemde üretim, tüketim ve ciro artışı yüksek olacak. Bu, rekabeti arttıracak, karları da azaltacak. Gelişmiş ülkelerdeki talep ve yatırımlar, belli bir doyuma ulaştı. Buna paralel olarak gelişmekte olan ülkelere doğru bir kayma bulunuyor. Türkiye de, bu oluşumların içinde merkezi bir konumda yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/evlere-makyaj-azaldi-boya-sektoru--10-kuculdu_58052.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!